Autó hvg.hu 2024. március. 07. 11:59

Közel áll az EU, hogy büntetővámokat vessen ki a kínai elektromos autókra

Akár visszamenőlegesen is extra vámot kaphatnak a nyakukba a kínai gyártók.

Az Európai Bizottság tavaly októberben vizsgálatot indított a kínai elektromosautó-gyártóknak nyújtott állami támogatások miatt, amivel szerintük az autóik európai térhódítását segítik szabálytalan eszközökkel. Automotive News Europe arról ír, hogy egy kedden közzétett dokumentumban a Bizottság azt állította, hogy elegendő bizonyítékkal rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy Kína többféle módon nyújt tiltott támogatást az autógyártóinak: többek közt közvetlen tőkeutalásokkal, be nem szedett vagy elengedett állami járandóságokkal, illetve a megfelelő díjazásnál alacsonyabb áron biztosított állami szolgáltatásokkal vagy árukkal.

A bizottság azt mondja, hogy nem tudja megbecsülni a támogatások összegét, de más ágazatok, például az elektromos kerékpárok és az optikai kábelek legutóbbi vizsgálatai során az EU 4 százaléktól 17 százalékig terjedő támogatási rátát fedezett fel.

Arról is beszámoltak, hogy az Európába irányuló kínai autóimport 2023 októbere és 2024 januárja között kiugró mértékben, 14 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi időszakhoz képest. A jelentés szerint az európai autógyártók olyan komoly károkat szenvedhetnek a szabálytalan támogatások miatt, amelyeket nehéz lesz helyrehozni, ha a kínai behozatal ilyen gyorsított ütemben folytatódik, akár csak a vizsgálat végleges lezárásáig is, amely hivatalosan 2024 novembere. A dokumentum szerint egyértelmű a kockázat, ami negatív hatással lehet akár a foglalkoztatásra, az uniós gyártók általános teljesítményére.

Az EU fenntartja a jogot, hogy akár már júniustól büntetővámot vessen ki a kínai autókra, és arra is felhatalmazta a hatóságokat, hogy kezdjék meg Kínából érkező elektromos járművek vámregisztrációját, így „a szükséges feltételek teljesülése esetén” visszamenőlegesen is kivethetik a vámokat a már Európában lévő autókra.

A kínai autógyártók, köztük a BYD és a SAIC MG, Európát célozzák meg egy sor versenyképes árú elektromos autóval, nyomást gyakorolva az olyan tömegpiaci gyártókra, mint a Stellantis és a Volkswagen Group. A BYD, amely tavaly megelőzte a Teslát a világ legnagyobb villamosított járműgyártójaként, decemberben már bejelentette, hogy gyárat épít Magyarországon, hogy növelje az európai jelenlétét.

Ha pedig a kínai márkák végül úgy döntenek, hogy az EU-n belülre hozzák a gyártást, ahogyan a Magyarországra betelepülő BYD, akkor könnyedén megkerülhetik ezt az extra importvámot is. A helyi szereplők számára akkor „szinte lehetetlen” lesz árban versenyezni a termékeikkel – figyelmeztetett nemrégiben egy tanulmányában a UBS Bank.

A Kínai Kereskedelmi Kamara a mostani jelentés kapcsán pedig jelezte, hogy csalódott az EU vizsgálata miatt és úgy vélik a behozatal növekedése az elektromos autók iránti növekvő európai keresletet tükrözi. Kína protekcionizmussal vádolja az EU-t és dömpingellenes vizsgálatot indított az Európai Unióból importált borpárlatok, például a konyak és a brandy ellen, leginkább Franciaországnak üzenve, amely a legnagyobb támogatója az elektromos autókkal kapcsolatos vizsgálatoknak.

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.