Autó hvg.hu 2022. szeptember. 08. 08:38

Hatszáz szabadidő-autó kerekét eresztették le tiltakozásból

Egy környezetvédelmi aktivista csoport szerint a „klímakatasztrófa” egyik okozói a feleslegesen nagy szabadidő-autók, amely miatt kilenc országban engedtek le autógumikat, köztük az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Kanadában.

„Bátor polgárok szerte a világon tegnap este… legalább 600 SUV gumiabroncsát engedték le, pontosan két hónappal az ENSZ Cop27 klímacsúcsának megnyitója előtt”– közölte a Tire Extinguishers. A csoport szerint a teljes szám még valószínűleg emelkedni fog, és további akcióik is lesznek.

A csoport, amelynek tevékenységéről már a hvg.hu is beszámolt kijelentette, hogy célja, hogy „lehetetlenné tegye az SUV-k birtoklását a világ városi területein”, mert elítélik ezeket a járműveket, amelyek a „felesleges luxust" jelentik, megterhelik a környezetet, és az utak is veszélyesebbek miattuk.

A kampányaikat egy olyan weboldalon keresztül koordinálják, amely tanácsokat ad, hogyan dugaszolják el az SUV-abroncsok szelepeit, hogy azok lassan leeresszenek. Arra szólítják fel az aktivistákat, hogy éjszakai szabotázstámadásokat hajtsanak végre, és hagyjanak minden jármű szélvédőjén egy-egy szórólapot, amely elmagyarázza a tulajdonosnak, miért lettek célpontok – írja a Guardian.

Az angol rendőrség egyelőre vizsgálja, hogy az autógumik károsodás nélküli leeresztése egyáltalán bűncselekmény-e.

Nemzetközi Energiaügynökség tanulmánya szerint az SUV-k éves kibocsátása több mint 700 megatonna CO2-ra emelkedett, amit szemléletes példával úgy magyaráztak, ha az SUV-k egy ország lenne, akkor a hetedikek lennének a szén-dioxid-kibocsátás tekintetében.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.