Autó László Ferenc 2021. július. 10. 06:41

Mit tud egy Skoda 100 millió forint magasságban? Szuperritka és nagyon erős 120-asba pattantunk

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Vázoljuk, hogy milyen egy 2021-es évjáratú 120-as Skoda, melynek a limitált típusszámán kívül persze nem sok köze van a 70-es évekbeli eredeti Skoda 120-ashoz. Cserébe viszont iszonyatos tempóra képes és 60 literes fogyasztással sokkol.

A Volkswagen konszern cseh márkája, a Skoda idén ünnepli első versenyének 120. évfordulóját. A Skoda Motorsport története egészen 1901-ig datálódik vissza, amikor is egy Laurin & Klement Slavia Type B motorkerékpárral Narcis Podsedníček sikerrel teljesítette a Párizs és Berlin közötti 1200 kilométeres versenyt.

Skoda

Ezt a filigrán modellt egy egyhengeres léghűtéses 240 köbcentiméteres erőforrás mozgatta, illetve mozgatja mind a mai napig, ugyanis a motor mind a mai napig működőképes. Az 1,75 lóerős gépezet maximum 40 km/h sebeségre képes.

Nála leheletnyit erősebb és gyorsabb az a Skoda, mellyel a cseh márka most megünnepli a 120. évfordulót. Íme a Fabia Rally2 Evo Edition 120:

Vadonatúj, lényegében 0 kilométeres
László Ferenc

Honnan jött?

A Skoda 1999-ben dobta piacra az első Fabiát, melynek harmadik generációja 2014 rója az utakat. Ez adja az alapját a mellékelt fotókon látható raliautónak is, mellyel a Skoda egyedi módon int búcsút a jelen generációnak.

Cikkünk írásakor már csak kombi változatban és egyetlen 95 lóerős motorral kapható az 5,5 millió forintos alapárú kifutó Fabia, hamarosan ugyanis a hazai kereskedésekbe is begördülnek a májusban leleplezett negyedik generáció első példányai.

A 4. generációs Fabia
Skoda

Egyelőre nem tudni, hogy az újdonságból lesz-e közúti sportváltozat, vagyis RS kivitel. Az elődből már nem készült ilyen verzió, így be kellett érnünk 100 lóerő körüli polgári Fabiákkal, és már annak is örülhetünk, hogy a negyedik generációba legalább egy 150 lóerős 1,5 literes motort egész biztosan be fognak szerelni.

Utoljára 2010 és 2014 között gyártottak Fabia RS-t, azokat a példányokat egy 180 lóerős 1,4 literes turbós benzines egység mozgatta. És akkor most vissza jelen tesztalanyunkhoz az erősen limitált szériás Fabia Rally2 Evo Edition 120-hoz!

3,99 méter hosszú
László Ferenc

Miről is van szó?

A Skoda 2015 elején homologizálta a Fabiát R5-ös raliautóként, mely kategóriát azóta átnevezték Rally2-re. A fotókon látható kocsi a Fabia legmodernebb, az összes 2021-es fejlesztést felvonultató Evo változata, és annak is Edition 120 változata.

Fabia Rally2 Evo Edition 120-ből mindössze 12 példányt gyártottak, tesztalanyunk konkrétan negyedikként hagyta el a Mlada Boleslav-i üzemet. Az Eurosol Racing Team Hungary tulajdonában lévő versenyautó különlegességét többek közt a zöld magnézium felnik, a kiegészítő LED-lámpák, valamint a kocsin kívül-belül felbukkanó és még a fedélzeti számítógép menüjét is díszítő 120-as emblémák adják.

Rendesen ki van szélesítve
László Ferenc
Miheztartás végett
László Ferenc

Az utastérben ezenkívül találhatók még a versenyzőpáros életét megkönnyítő elemek, így például hálók és tárolók, melyek amúgy feláras tételek lennének, azonban ebben a lényegében full extrás limitált szériában úgymond alapáron járnak.

A hivatalos oklevél kíséretében átadott Fabia mellé apró figyelmességképp egy hátizsákot, valamint a versenyautó 1:18-as méretarányú makettjét is mellékelte a gyártó.

Gyűjtői darab
László Ferenc

Van ereje?

A speciálisan rögzített gépháztető alatt igen zsúfolt motortér látványa fogad, ez azért nagyon, de nagyon más kávézó, mint egy széria Fabia. 1-1,5 literes helyett ezúttal egy 1,6 literes, egész konkrétan 1620 köbcentiméteres benzinmotor biztosítja az erőt, természetesen egy turbófeltöltő segítségével.

A legutóbbi fejlesztéseknek, így például többek közt a hatékonyabb intercoolernek és a módosított szelepvezérlésnek köszönhetően közel 3 lóerővel nőtt a teljesítmény, így jelenleg körülbelül 291 lóerő áll a sofőr rendelkezésére. E mellé 425 Nm-es nyomaték társul, ami a szabálykönyv által meghatározott 1230 kilogrammos minimum tömeggel társítva felettébb jól hangzik.

László Ferenc
Passzentos ülések
László Ferenc

A hangszigetelésektől mindenhol teljesen megfosztott versenyautó elképesztően hangos. Már az alapjárati fordulatszámon is remek petrolhead muzsika, a gázpedált tiporva pedig értelemszerűen csak fokozódik a hanghatás.

Az OMP kagylóülések és a hatpontos biztonsági övek elképesztően fognak, szinte levegőt is alig kapunk. A kormány mögött egy kis digitális műszeregység található, melyet az aktuális fokozat és a fordulatszám ural, ezenkívül pedig középen lent is található egy kiegészítő kijelző.

Ez nem egy családi Fabia
László Ferenc

Mit tud még?

A kiváló fogású, középállás-jelzős kormányon nyolc gomb található, melyek versenyzőkesztyűben is jól kezelhetők. Az ötfokozatú, kézi kapcsolású szekvenciális váltó kiválóan kézreáll, a pilótának "csak" annyi a dolga, hogy megfelelően gyors ütemben előre-hátra pakolgassa vele a fokozatokat.

Hajtás mind a négy keréken van, elöl és hátul is található egy mechanikus differenciálzár, a középső diffi viszont a még komolyabb és még drágább WRC-k kiváltsága. A lengéscsillapítókat idénre picit továbbfejlesztették és a murvás pályákra újfajta hátsó fékhűtést kapott a kocsi.

Minden kézre esik
László Ferenc

Az első fékek 355, a hátsók 300 milliméter átmérőjűek. Aszfaltos versenyeken 18 colos, murvás viadalokon 15 colos kerekeken gördül az autó, a gumibeszállító a Pirelli.

Az aktuális beállításoktól nagyon függő menetteljesítményekről nem nagyon nyilatkozik a gyártó, mindenesetre a gyorsulás minden sebességtartományban elképesztő bármilyen utcai autóhoz képest. A végsebesség nem túl magas, a hosszabb váltóáttételezés esetén 202 km/h, azonban nem szabad elfelejteni, hogy ezt nem többsávos autópályán, hanem fákkal szegélyezett igen változatos útszakaszokon produkálják a versenyzők.

Van tapadás bőven
László Ferenc

És a költségek?

Az FIA előírásai szerint egy Rally2-es versenyautó nettó ára nem haladhatja meg a 200 000 eurót, vagyis a 70 millió forintot, ami adóval terhelten 90 millió forint magassága. Ráadásul ennyiből még csak egy teljesen fapados autónk van, amire bőven rá kell még költeni 20 millió forintot, hogy egy úgymond értelmes autót kapjunk.

És akkor még egyetlen métert sem tettünk meg. A literenként akár 3 000 forintba kerülő magas oktánszámú versenybenzinből a gyorsasági szakaszokon 60 liter fogy 100 kilométerenként, és még a lebutított üzemmódban abszolvált összekötő szakaszokon is minimum 30 liter körüli a fogyasztás.

Szerény kis kipufogóvég, hatalmas hanggal
László Ferenc

Az üzemanyagtartályban 82,5 liter benzin fér el, és a profizmusról csak annyit, hogy a hivatásos gyári pilóták képesek annyira kiszámolni az üzemanyag mennyiségét, hogy adott esetben 1-1,5 liter benzinnel érnek be a szervizpontra. Mert ugyebár minden egyes magunkkal cipelt kilogramm számít a nap végén.

A versenyautó biztosítását sem érdemes elspórolni, mert ugyan fájó lehet egy hétvégére kifizetni nagyságrendileg 2 millió forintot a cascóra, még mindig jobb ezzel kalkulálni, mint egy horrorisztikus totálkárral.

Ez is egy munkahely
László Ferenc

Akkor sincs gond egyébként, ha most hirtelen nincs 100 millió forint körüli összegünk egy ilyen autóra, azt ugyanis bérelni is lehet. Az Eurosolnál egy versenyhétvége körülbelül 5-15 millió forintba kerül egy komplett versenyautós szolgáltatási csomag.

Amennyiben mégis a rendelkezésünkre áll a 100 milliós summa, értelemszerűen nem a legközelebbi Skoda kereskedésben tudjuk megrendelni a Fabia Rally2 Evót, hanem a gyári központban, Mlada Boleslavban, ahol többek közt tesztvezetésre is lehetőség nyílik.

László Ferenc

A gyárban alaposan megerősítik, bukókerettel látják el a normál Fabia karosszériát. A motort még a beszerelés előtt megjáratják a próbapadon, majd pedig a készre összeszerelt kocsit a gyári stresszteszt után fehér fényezéssel adják át az ügyfélnek.

Aki aztán hazaszállítja, teljesen szétszereli, megismeri, beállítja, felmatricázza, teszteli és aztán elmegy vele egy rangos vagy kevésbé rangos versenyre. Ahol aztán olyan mértékben kapja az ívet a technika, hogy a motort körülbelül 3 ezer kilométerenként teljesen fel kell újítani.

Egy utcai Toyota GR Yaris, a szerző és a verseny Fabia
László Ferenc

Hova tovább?

A többek közt Volkswagen Polókkal, Ford Fiestákkal és Hyundai i20-asokkal versengő Fabia Rally2 a sportág egyik legjobb, több száz győzelmet besöpört konstrukciója, melyből az elmúlt években több mint 300 darab hagyta el a gyártósort.

De ne gondoljuk, hogy nincs ennél feljebb. Mind árban, mind sebességben komoly ugrást jelent egy WRC, ami 1,6 literből 380 lóerőt facsar ki, fejlettebb a hajtása és kisebb a tömege. Viszonyításképp, míg a Rally2-ben egy lóerőre 4,2 kilogramm jut, addig a WRC-ben csak 3,1 kilogramm.

A WRC-k jövőre hibrid technikát kapnak és már nyakunkon azok a tisztán elektromos versenyautók, melyek kategóriától függően 340-680 lóerőre lesznek képesek. A versenyek egyre halkabbak lesznek, a szervizparkokban pedig szépen lassan gyorstöltők amperszaga váltja a versenybenzin illatát. De addig azért még lehet pár szép évük a benzinpusztító versenyautóknak és az értük rajongó nézőközönségnek.

Álmaink Fabiája
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés