Autó hvg.hu 2020. július. 22. 09:52

Megérkeztek a Leopard tankok Tatára

Tatára négy darab Leopard 2 A4 harckocsi, míg a szolnoki helikopterbázisra újabb két darab H145M katonai helikopter érkezett meg a németországi gyárakból.

Szerdán már a tatai laktanyában van a Magyar Honvédség első négy Leopard 2 A4 típusú harckocsija, amelyeket közúton, trélereken szállítottak le a németországi, müncheni gyárból. A tankok az MH 25. Klapka György Lövészdandárnál kezdik magyarországi szolgálatukat – írja a Magyar Nemzet.

A Leopard 2 A4-es harckocsik ünnepélyes átvétele pénteken lesz a tatai laktanyában.

A honvédség összesen 12 darab Leopard 2A4 harckocsit lízingel, amelyek kiképzési célokat fognak szolgálni a 2023-ban érkező legkorszerűbb Leopard 2A7+ típusú páncélosok érkezéséig. Korábban a minisztérium úgy nyilatkozott, hogy „erre a betanulási folyamatra azért van szükség, mert a Leopard 2-esek üzemeltetése, alkalmazása jelentősen eltér a magyar fegyveres erők által 1978 óta használt szovjet T-72-es harckocsikétól”.

Összesen 572 milliárd forintért rendelt német fegyvereket a magyar honvédség Németországból, amit még 2018 végén jelentettek be. Ezzel Magyarország volt a legnagyobb megrendelője a német hadiiparnak 2019 első felében.

A héten nem csak harckocsik érkeztek. A Magyar Nemzet ugyanis megjegyzi, az Airbus Helicopters donauwörthi gyárából hétfőn két H145M helikopter is átrepült az MH 86. Szolnok helikopterbázisra. Ezzel kilenc darabra emelkedett a már leszállított könnyű, többcélú szállítóhelikopterek száma Szolnokon.

Elég jól dokumentálták fotókban a harckocsik szállításáról szóló történetet:

Még Németh Szilárd honvédelmi államtitkár is megörökítette az eseményt. Azt írta, ezek „nem kiscicák, nagymacskák.” Talán a tankokra értette.

Igaz, a politikus a kedd esti vacsorájáról is közölt képet. Borsófőzelék, rántott párizsi, tojás.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.