Autó hvg.hu 2019. január. 31. 08:21

Fontos határidőnap a mai az autósoknak, lejárnak a tavalyi e-matricák

Aki a mai nap végéig nem vásárolja meg az általa használt útszakaszokra érvényes új matricát, az holnaptól már pótdíjra számíthat.

A 2018-as országos és megyei e-matricák érvényessége január 31-én, vagyis a mai nap végén lejár. Magyarul a tavalyi éves matricával rendelkezőknek már csak pár órájuk van arra, hogy megvásárolják az idei esztendőre érvényes matricákat, már amennyiben holnaptól változatlanul használni kívánják a fizetős útszakaszokat. A mostani határidővel több mint 2,3 millió, 90 százalékban D1-es e-matrica jár le.

"A tapasztalat szerint sokan az utolsó pillanatra hagyják a matricavásárlást, de a társaság felkészült az ügyfelek rohamára" – nyilatkozta Bartal Tamás, a NÚSZ Zrt. vezérigazgatója.

Hogyan és mennyiért vehetünk e-matricát?

A tavaly december eleje óta értékesített 2019-es éves e-matricák az ország több mint kétezer pontján, ezenkívül interneten és mobiltelefonnal, SMS-ben vagy telefonos alkalmazáson keresztül könnyen megvásárolhatók, akár a nap 24 órájában. Korábban telefonhívással is lehetett matricát vásárolni, ez a lehetőség azonban már nem él.

Az országos éves matrica ára 2012 óta, a megyei matricák ára pedig 2015-ös bevezetésük óta nem változott. A D1 kategóriába sorolt gépjárműveknél – ide tartoznak a motorkerékpárok, a személyautók és azok pótkocsijai – az éves országos matrica ára 42 980 forint, a megyei matrica ára pedig 5 000 forint.

2019-ben azonban drágult a 10 napos e-matrica, melyért a korábbi 2 975 helyett már 3 500 forintot kell fizetni.

A nagycsaládosok részleges díjmentességre jogosultak, kedvezményes e-matrica vásárláshoz azonban minden év január 31-ig be kell jelenteniük a közlekedési igazgatósági hatóság nyilvántartásába az általuk üzemben tartott gépjárművet.

MTI / Szigetváry Zsolt

Mekkora a pótdíj?

Mi történik akkor, ha az autónk nem rendelkezik érvényes e-matricával? Nos, ilyen esetben a fix kamerás, vagy autókra szerelt kamerás ellenőrzést követően a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának jogosulatlan úthasználat miatt pótdíjat kell fizetnie.

D1 kategóriás személyautó esetében az alappótdíj 14 875 forint. Amennyiben ezt az összeget 60 napon belül nem fizetjük meg, akkor az emelt pótdíj már 59 500 forint.

Azoknak a jóhiszemű úthasználóknak, akik tévedésből hajtottak fel a díjköteles úthálózatra, a felhajtástól számítva maximum 60 perc áll rendelkezésükre, hogy megvásárolják úthasználati jogosultságukat.

2019-es változások

Idéntől újdonság, hogy a D2 és B2 kategóriás járművekre a pótkocsikra érvényes jogosultságot is meg lehet vásárolni, az U kategóriás e-matrcia segítségével bármilyen vontatmánnyal közlekedhetnek az autósok.

Ugyancsak újdonság, hogy amennyiben sem a járműszerelvény D2, B2 kategóriás vontatója, sem U kategóriás pótkocsija nem rendelkezik úthasználati jogosultsággal, akkor idéntől már nem két, hanem csak egy pótdíjat kell fizetni.

A díjköteles úthálózat hossza 1356-ról 1380 kilométerre növekedett, 2019-ben az M35-ös autópálya 481. sz. főút és Berettyóújfalu közötti szakasza, illetve az M4 autópálya Berettyóújfalu és 47. sz. főút közötti szakasza vált fizetőssé.

A fizetős útszakaszokat tartalmazó térképek ezen az oldalon érhetőek el, a díjmentesen használható útszakaszok pedig itt vannak felsorolva. A megyei matrica hatálya a megye közigazgatási határán túl a megyét követő első csomópontig érvényes.

Fazekas István

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.