Autó hvg.hu 2016. január. 27. 19:56

Ez történik, ha egy 1959-es és egy 2009-es Chevrolet frontálisan ütközik – videó

A töréstesztben a Chevrolet 50 év különbséggel eresztette egymásnak két modelljét.

Az oldtimer és a mai autók összehasonlításakor gyakran hallani a "bezzeg régen még tudtak autót csinálni" megállapítást. A dolog részben igaz is, külsőre valóban úgy tűnik, mintha a tervezők néhány évtizeddel ezelőtt több időt szántak volna a formavilág kialakítására. Igaz, akkoriban még nem nagyon kellett olyan szempontokat figyelembe venni, mint fogyasztás, vagy károsanyag-kibocsátás. A modellek tekintetében azonban nemcsak kívülről, belülről is igen komoly változások történtek.

A Consumer Report nevű YouTube-csatorna még 2009-ben töltötte fel azt a videót – most a Kottke fedezett fel újra –, amin a Chevrolet két modelljét – egy 1959-es Bel Airt, valamint az abban az évben legyártott Malibut engedte egymásnak. A frontális ütközés végeredménye magáért beszél:

Bár a Bel Airben elvileg "több az anyag", a törésteszt végeredménye mégis lesújtó az 1959-es autó szemszögéből nézve. A kocsi vezető oldali ajtaja egészen a hátsó ajtó közepéig felgyűrődött, a szélvédő betört, a biztonsági öv és a légzsák híján pedig el lehet képzelni, mi történt volna, ha az ütközéskor nem egy bábu, hanem ember ül benne.

A Malibuban ezzel szemben alapból jóval kevesebb kár keletkezett, és bár szinte biztos, hogy ebben az autóban is komoly sérüléseket szenvedett volna a sofőr, a túlélési esélyei jóval nagyobbak lennének.

Hasonló érdekességekért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.