Még várni kell arra, hogy a rendőrség új, szupertraffipaxként is ismert sebességmérő eszközei bevethessék a teljes képességeiket – közölte a Napi Gazdaság. A hvg.hu korábban írt már arról, hogy az alkalmazásokat fokozatosan élesítik a készülékeken, illetve, hogy a vezetés közben telefonáló sofőrökre viszont a traffipaxok nem fognak veszélyt jelenteni.
Csak fokozatosan alkalmazzák a szupertraffipaxok sebességmérésen túli képességeit, a berendezések korábban beharangozott különleges funkcióinak nagy része még nem elérhető – értesült a Napi Gazdaság.
Az év elején még tesztelte a rendőrség az új sebességmérő készüléket, márciustól azonban már élesben használják a gyorshajtók kiszűrésére – számolt be erről már februárban a hvg.hu.. Az ORFK összesen 160 darabot szerzett be, darabonként 5,7 millió forintért. De nemcsak a gyorshajtást tudják rögzíteni, hanem a funkciók fokozatos bővítése után majd más szabályszegéseket is. Így bírságra számíthatnak majd a kamerák által lekapott:
- tilos jelzésen (piros lámpán és vasúti átjárón) áthajtók,
- a biztonsági övet be nem csatolók,
- a nem a kötelező haladási iránynak megfelelően közlekedők,
- a záróvonalat átlépők,
- a buszsávot használók,
- a forgalomban lejárt érvényességű műszakival
- vagy biztosítás nélkül részt vevők is.
(A műszakit a rendszám melletti matricáról, a biztosítást pedig a rendszámról tudja real time ellenőrizni.)
A vezetés közben mobiltelefont használókra azonban nem jelentenek majd ilyen veszélyt a modern sebességmérők – tájékoztatta korábban a hvg.hu-t Jámbor István rendőr alezredest, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Közlekedésrendészeti Osztályának vezetője. „A vezetés közbeni mobiltelefonálást nem egyszerű bizonyítani, ahhoz ugyanis a látszania kell, és valóban mobiltelefonnak kell lennie, illetve azt a sofőrnek használnia is kell. Ezek együtt szükségesek ahhoz, hogy járművezető magatartása jogsértő legyen.”
A berendezések alkalmasak lesznek a forgalomszámlálásra, a körözött járművek megtalálására, a veszélyes árut szállító gépjárművek kiszűrésére, sőt a torlódások észlelésére is. A sokféle használati funkció miatt nevezi a rendőrség az új sebességmérőket Komplex Közlekedési Ellenőrzési Pontoknak. A százhatvan egységből álló Véda fantázianevű program várhatóan 2015 végére épül ki teljesen.
12,5 milliárdba kerül az 525 rendőrségi szem
Tavaly jelent meg cikk a hvg.hu-n arról, hogy a rendőrség a meglévő mintegy 160 sebességmérő készüléke mellé 525 új berendezést – 160 változtatható helyzetű és 365 mobil sebességmérőt – vásárolt 12, 5 milliárd forintért. A Belügyminisztérium a beszerzési terv nyilvánosságra kerülésekor egy évvel ezelőtt azzal indokolta a vételt, hogy rendőrségi adatok szerint a 2013. május végéig történt 5 183 személyi sérülésessel járó közlekedési baleset 30,8 százaléka a gyorshajtóknak köszönhető.