Autó Radovits Dávid 2014. május. 26. 20:00

Viszlát Golf Plus, itt a Sportsvan! - menetpróba

Immáron háromféle karosszériaváltozat közül választhat, aki a VII-es Golf mellett teszi le a voksát, hiszen a ferdehátú és a kombi után megérkezett a Sportsvan, amely egyterű felépítésével, tágas és jól variálható utasterével, valamint takarékos motorpalettájával rögtön az egyik legjobb választássá lépett elő a modellcsaládban.

Úgy tűnik, manapság minden évre jut egy új Volkswagen Golf változat, hiszen a hetedik generáció 2012 őszén mutatkozott be, amit 2013-ban a kombi megjelenése követett, idén pedig a Sportsvan tartja premierjét. Aki esetleg a sport szó hallatán egy újabb forró ferdehátú változatra gondol, az csalódni fog, mivel egy kompakt egyterűről van szó, amely nem más mint a Golf Plus utódja. A GTI rajongókon kívül ez mindenkinek jó hír, ugyanis a Sportsvan rögtön az egyik legjobb választássá lépett elő a modellcsaládon belül, az alábbiakból pedig az is kiderül, hogy miért.

Lehet, hogy néhányan túlzásnak érzik a névválasztást, azonban fölösleges ezen puffogni, hiszen már régóta az egyik legkedveltebb marketinges jelzőről van szó az autóiparban, bármilyen autóról legyen is szó, másrészt pedig a Sportsvan esetében tényleg jogosan emlegetik a sportosságot, ha az elődjéhez viszonyítjuk. A gömbölyded és kissé jellegtelen Golf Plus után az újdonság mind megjelenésében, mind pedig a vezethetőségben sokat javult, és ami még ennél is fontosabb, tágasabb és élhetőbb lett.

Képgaléria.
R.D.

Az MQB-padlólemez megegyezik a ferdehátúval és a kombival, a Sportsvan tengelytávja azonban öt centiméterrel hosszabb a testvérmodelleknél, és tízzel az elődjénél. Az első túlnyúlás rövidebb lett, de a teljes hossz így is 4,3 méter, amivel még a kellemesen manőverezhető kategóriába tartozik. A festői szépségű St. Tropez környékére szervezett menetpróbán ezt többször volt alkalmunk kipróbálni, aminek a csúcspontja egy szűk tengerparti utcácskába keveredés volt, ahol éppen csak elfért az 1,8 méter széles Sportsvan, de a fejlett radaroknak és a kompakt méretnek köszönhetően sikerült karcolások nélkül megúszni a kalandot.

Kár is lett volna, ha megsérül a tesztelésre fogott „Habanero-sárga” fényezésű tesztautó, mivel ez az egyik legvagányabb színárnyalat a palettán, a „Naplemente-pirossal” egyetemben. Remélhetőleg a szürke, fehér, és fekete mellett lesznek olyan vevők, akik az előbb említett két szín valamelyikét választják majd, mert más márkánál nem igazán találkozni hasonlóval, a részleteket pedig ezek is szépen kiadják. A bemutatón erre alaposan kitért a modell főtervezője, amit röviden úgy lehetne összefoglalni, hogy az aktuális márkaarculat stíluselemeit hibátlanul ültettek át az egyterű karosszériára.

Persze nem illik ennyivel elintézni a dolgot, hiszen a hasonlóság ellenére a Sportsvan megjelenése jelentősen különbözik a ferdehátútól és kombitól. Kicsit szélesebb a hűtőmaszk, V-alakú motívum található a motorháztetőn, látványos él fut keresztül az autó oldalán, amibe gyönyörűen beleolvadnak a kilincsek, továbbá lejjebb került és filigránabb házat kapott a külső visszapillantó tükör, illetve szélesebb lett a hátsó ablak és nagyobb a panoráma üvegtető. Ahogyan a modellcsalád másik két változatánál, itt is milliméter pontosak az illesztések.

A kimagasló minőségérzet az utastérre is igaz, ahol kellemes tapintású anyagokkal, laposabb, szélesebb és jobban áttekinthető középkonzollal találkozni, valamint megemlítendő, hogy rekeszekből is bőségesen jutott mindenhova, az első ajtóknál például másfél literes palackra méretezték a fakkokat. Értelemszerűen a felszereltségi szinttől függ, hogy milyen belső dekorelemeket kapunk, az általunk próbált Highline kivitelű tesztautókban például szépen csillogó, aztán másodpercek alatt összekoszolódó lakkfekete betétek voltak, fehér színű kárpitozással, ami kétség kívül az egyik legszebb kombináció, de annyira kényes, hogy kisgyerekes családoknak inkább kerülendő.

A kárpit színénél sokkal fontosabb, hogy az üléspozíció magasabb, mint a hatchback Golfban ezért nem csak a beszállás, de a vezetés is kifejezetten kényelmes helyzetben történik. Feláras extraként 14-féle állítási lehetőseggel rendelkező vezetőülés is rendelhető, amiben még masszázsfunkció is van, továbbá az opciós listáról fűthető kormánykerék is választható. A hátsó sorban hasonlóan komfortosan lehet utazni, köszönhetően a hosszában is mozgatható az üléssornak, amely 18 centiméteres állítási lehetőséget kínál.

A lábtér olyannyira bőséges, hogy a sajtóanyag szerint akár 1,9 méteres magassággal is kényelmesen elfér maga mögött az ember, amit a saját 187 centimmel abszolút igazolni tudok. És itt jön a megnövelt tengelytáv előnye, ugyanis a tekintélyes hátsó lábtér nem ment a csomagtartó rovására, hiszen alaphelyzetben 500 literrel gazdálkodhatunk, amihez (az osztottan is mozgatható) hátsó pad előretolásával jön még plusz 90 liter. A háttámlák ledöntésével pedig már másfél köbméteres rakodótér áll rendelkezésre, amibe lapra szerelt bútortól kezdve a kerékpárig minden könnyedén bepakolható.

A kényelmes családi utazáshoz minden adott, már csak az igényeinkhez illő motorváltozat kiválasztása szükséges. A motorpaletta összes tagjára igaz, hogy átlagosan húsz százalékkal takarékosabbak, mint az elődnél, amit nem kell annyira komolyan venni, de az alapfelszereltséghez tartozó start/stop rendszer és a 90 kilogrammal alacsonyabb tömeg akár decilitereket is jelenthet, valamint az sem mellékes, hogy mindegyik blokk teljesíti az Euro 6-os normát.

Golf SV - sajtógaléria
VW

Benzines fronton az 1.2-es és 1.4-es TSI motorok állnak rendelkezése, előbbi 85 vagy 110  paripával, utóbbi pedig 125 vagy 150 lóerős kivitelben. Dízel pártiak az 1.6-os és 2.0 literes TDI blokkok közül választhatnak, utóbbit kizárólag 150 lóerős teljesítménnyel, a kisebbik dízelt viszont Magyarországon 90 vagy 110 lóerővel is rendelhetjük. A menetpróba során a legerősebb benzines és dízel változatokhoz volt szerencsénk, amik a 150 lóerőnek köszönhetően kellő dinamizmussal mozgatják az 1,4 tonna körüli autót. Ebben semmi meglepő nincsen, de a 2.0 literes TDI esetében egy picivel nagyobb tűzijátékot vártunk. Ez talán csak azért maradhatott el, mert a 340 Nm-es csúcsnyomaték viszonylag későn, 1750-es fordulatszámtól jelentkezik, hatfokozatú DSG-automataváltóval párosítva pedig még több időnek tűnt míg megindult, a fojtogató Euro 6-ról nem is beszélve.

Félreértés ne essék, 150 lóerővel kompromisszummentes utazóautó a Sportsvan, legyen szó akár a dízel, akár a benzines verzióról, de ha választani kéne, és tegyük fel, hogy nem napi 160 kilométeres ingázás a cél Ingolstadt és München között, akkor nyugodt szívvel kiegyeznék a 110 lóerős 1.6 TDI-vel is. Főleg úgy, hogy fogyasztásra 4 liter körüli értéket ígérnek a gyáriak, ami ha felkúszik 5-re, még akkor is vígan állok be vele a kútra tankolni. A menetpróbán egyébként 6,9 liter volt a legmagasabb érték, amit ki tudtunk csikarni, azt is a 150 lóerős TSI-vel produkáltuk, klímázva, autópályán és városi dugóban vegyesen összehozva.

A futómű kapcsán megemlítendő, hogy egyterűhöz képest egészen jókat lehet vele autózni, és az opcionálisan rendelhető DCC módválasztó kapcsoló Sport módja is érezhetően feszesebbé, direktebbé teszi a vezetését. Ezt (a hivatalos programon kívül meglátogatott) Monte Carlo F1-es pályává alakított utcáin is kipróbáltunk, ahol a sok Ferrari, Bentley és Porsche között kifejezetten élvezetes volt kicsit tempósabban elfordulni a Loews kanyarban. Arról nem is beszélve, hogy a tömegben és a szűk utcákon a radarokat is lehetett tesztelni, melyekből immáron olyan parkolási asszisztens is rendelhető, ami tolatásnál a mögöttünk haladó forgalmat is észleli, és ha kell önálló vészfékezésre is képes.

A Golf Plusból több mint félmillió példányt értékesítettek csak Németországban, vagyis határozottan sikeresnek mondható, a Sportsvannek pedig minden esélye megvan rá, hogy túlszárnyalja az elődöt. A ferdehátú Golfnál 8 centivel hosszabb, a kombinál viszont hússzal rövidebb, ergo tökéletesen pozícionálták a két változat között tátongó helyre, és arra is kínosan ügyeltek, hogy a Tourannal kisebb legyen, így nem jelent házon belüli konkurenciát.

Magyarországon a bevezető akció keretében most 4.750.000 forintért lehet hozzájutni az 1.2-es 85 lóerős motorral szerelt alapmodellhez Start kivitelben, ami 380 ezer forinttal több, mint amennyiért a ferdehátú hazavihető, viszont csak 80-nal drágább a kombinál. A dízelekhez pedig még nagyobb árengedmény jár, így az 1.6 TDI motorral és ötfokozatú manuális váltóval szerelve már 5,7 milliótól hazagurítható, ami 700 ezer forinttal olcsóbb az azonos motorizáltságú kombinál, vagyis ebben a konfigurációban egyértelműen kedvezőbb vételnek számít.

Kövesse az Autó rovatot a Facebookon!
A rovat vezető cikkei negyedórával hamarabb kikerülnek a közösségi oldalra, mint a hvg.hu-ra.


HVG Cégautó 2014 konferencia. Cégvezetők, flottamenedzserek és autómárkák szakmai találkozója 2014. június 4-én a DrivingCampen. Tesztvezetés Európa legszínvonalasabb pályáján – 10 világmárka, innováció, színes szakmai program.

További részletek és jelentkezés: http://konferencia.hvg.hu/cegauto-2014.html

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.