A benzin kiskereskedelmi átlagára legfeljebb két forinttal csökkenhet, de a változatlan ár sem lenne meglepő a GKI Energiakutató elemzése szerint. A gázolaj kiskereskedelmi átlagára várhatóan 3-4 forinttal csökkenhet.
A Brent kőolaj ára a héten 103,8-106,88 dollár/hordó között ingadozott, szerdáig csökkent, majd csütörtök-pénteken emelkedett az ár. Az USA kedvező makrogazdasági adata és a líbiai kitermelés újabb problémái a hét második felében megállították az olajár csökkenését, s két nap alatt 3 dollárral emelkedett a Brent ára. A különböző piacokon a benzin ára követte az olajárak változását, azaz a hét második felében elindult az emelkedés. A csütörtöki kisebb emelkedés után a pénteki emelkedés a mediterrán és az észak-nyugat-európai piacon rekordméretű volt, 1 nap alatt több mint 110 dollárral emelkedett meg a tonnánkénti ár, amely 10%-nál magasabb áremelkedés – olvasható a GKI Energiakutató Kft. elemzésében.
A kedvező exportlehetőségek miatt elvonták a fenti két piacról a termékeket, ezért történhetett meg ez a hirtelen ugrás az elemzés szerint. Kérdés, hogy ez az árszint megmarad-e a következő héten: ha igen, akkor komoly benzinár-emelkedés valószínűsíthető a továbbiakban. A dízel esetében az Egyesült Államokból érkező dízel mennyisége áprilisban már ismét növekvő lesz.
A dízel ára szintén emelkedő irányzatú volt a hét második felében, de a heti átlagár alacsonyabb volt mint a megelőző heti. Mindkét üzemanyag áremelkedéséhez hozzájárult, hogy az észak-nyugat-európai finomítók kb. 10%-a karbantartási munkák miatt leállt.
A tőzsdei piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten – azt valószínűsítik, hogy a benzin kiskereskedelmi átlagára legfeljebb két forinttal csökkenhet, de a változatlan ár sem lenne meglepő a GKI Energiakutató szerint. A gázolaj kiskereskedelmi átlagára várhatóan 3-4 forinttal csökkenhet. Így várhatóan a benzin ára 416 forint/liter körül, a gázolajé 418 forint/liter körül mozoghat.