Agyhullámairól ismeri fel a sofőrt egy új autós rendszer
Agyhullámai alapján ismeri fel a sofőrt az az új biztonsági rendszer, amelyet autólopás ellen fejlesztettek ki japán kutatók.
A jelszó, a szem szivárványhártyája vagy az ujjlenyomat "leolvasása" egyszeri azonosítást jelent, ha épületbe vagy weboldalra kívánják beléptetni a látogatót. Az autókat azonban menet közben is el lehet rabolni, ezért szükséges a sofőr azonosságának folyamatos megfigyelése.
A japán Tottori Egyetem Nakanisi Iszao villamosmérnök vezette kutatócsoportja olyan rendszert fejlesztett ki, amely pénzt vagy nagy értéket szállító, illetve tömegközlekedési járművek vezetőinek agyi elektromos hullámait méri.
A sofőr olyan szerkezetet visel a fején, amelynek érzékelői folyamatosan mérik a sofőr agyhullámait (eletroenkefalogram, EEG). Ha nem a várt hullámokat érzékeli a műszer, akkor biztonságosan megállítja az autót - tudósít a LiveScience tudományos-ismeretterjesztő portál az International Journal of Biometrics című szaklap következő számában megjelenő tanulmányról.
Az EEG-hullámokat a sofőr előre rögzített agyi jeleihez hasonlítja a készülék. Ezeket előzetesen átlagos, normális körülmények között, nyitott szemmel végzett vezetés közben vették fel. A hullámokat a bűnöző nem tudja hamisítani, mivel a az agyban, akaratlanul keletkeznek - hangsúlyozták a kutatók.
A rendszer arra is alkalmas, hogy felismerje, ha a sofőr alkoholt vagy drogot fogyasztott, mivel ilyenkor agya eltérő hullámokat bocsát ki.