Demeter Péter
Szerzőnk Demeter Péter

Hogyan lehet túlélni a havas utat? Netán még élvezni is? Elhagyott parkolók helyett manapság inkább elit helyeken, szórakozást jelentő tréningeket szerveznek rá.

Szemben a hazai hó és terepviszonyokkal az osztrák polgártársaknál nem kizárt, hogy sok hóval, nagy heggyel, rendes téllel is találkoznak az autósok. A bajor prémium márka pedig felismerte, hogy szűzhavon autózni nem utolsó mulatság. Kieszelték a téli vezetés-technika tréningeket.  Egy kétéjszakás tréning ugyan 1500 euró, ám hasznos tudást is magába szívhat, aki részt vesz egy ilyenen.  A BMW tréningek helyszíne Sölden, itt próbálhattuk ki.

A terep hóbiztos, mint kiderült néha túlságosan is.

Day 1.

A nagy hónak, történt ugyanis, hogy áldozatul esett az első napi programunk. Egy lavina törölte. A pálya, amelyen a tréninget tartották volna nagyjából ötszáz kilós hókupacokkal volt tele.  Pedig a tréningre felsorakoztatott BMW-armada lóereje a négy számjegyet közelítette. Még a leggyengébbek, a kis 120d is 184 lóerős, a hármas szériából a 320i szintén 184 lóerős volt. A másik véglet a hármasból a 335i, 306 lóval. Az abszolút rekorder pedig a 650i Gran Coupe 450 lóerővel. Nem is beszélve a brutális M-es család M550d-jéről, amelynél száraz aszfaltra azért jobban vágyik az ember, mint havas kanyarokra, 381 lóerővel. De jelen volt a teljes X-család is 1-től 6-ig.

A szervezők körében is tapasztalható tanácstalanság után végül az egész csapatot felvezényelték egy kevéssé járt hegyi útra, amelyen aztán lehetett próbálkozni. Mivel az út egyik oldalán 600 méteres szakadék, a másikon sziklák voltak, inkább udvarias fel-le araszolás volt a program. 

A gleccser kijáratánál.
D.P.

Day 2.

Szerencsére a második nap kárpótolta a résztvevőket. Mindenki megtapasztalhatta, hogyan teheti kezelhetőbbé xDrive-rendszerű (vagyis állandó összkerékhajtású), sajnos csak alkalmi BMW-jét.

A bajor márka persze az összkerékhajtást illetően sem tegnap kezdett fejlesztésbe. Az első ilyen autójukat, amely inkább egy nyitott „zöld vasalóra” hasonlított 1938-ban összesen 3225 példányban értékesítettek. Mint azt egyébként remek humorú Fritz nevű oktatónk elmondta, „biztos nem volt jó a légellenállási értéke”.  A valódi áttörést a kategóriateremtő X5-ös jelentette, amelyet mára több mint félmillió példányban gyártottak. A fejlődés pedig kijelenthető: töretlen.

Az oktatók egyébként is próbálták szórakoztatóan szemléltetni az xDrive technológiát. Azt, ahogyan a kocsi a jobb tapadás érdekében folyamatosan változtatja tulajdonságait. Fritz szerint olyan ez, mint a párkapcsolatban a konfliktuskezelés: egy veszekedős este után az ember inkább kávéval várja a kedvesét reggel, megelőzve a további súrlódásokat. Az xDrive is valami hasonlóval próbálkozik. Ha bizonyos jellemzők alapján úgy ítéli, hogy szükség lesz rá, akkor előkészíti az xDrive-hajtás lényegét jelentő kuplungmechanikát, amely a parancsnak megfelelően zárja vagy nyitja a tengelyek kapcsolatát.

De nem lenne a BMW a „sportos prémiumárka”, ha a sofőrnek le kellene mondania a biztonság érdekében az autózás élményéről. Erre szolgál az úgynevezett DTC/DSC Dynamic Stability Control rendszer, amely alapesetben maximális stabilitást ad a legtöbb vezetési helyzetben. Mindez havon/jégen viszont azt eredményezheti, hogy annyira visszaveszi a motor teljesítményét, hogy nagyobb kínszenvedés elindulni vele, mint nélküle. Erre szolgál a DTC vagyis a Dynamic Traction Controll, amely nagyobb nyomatékot enged meg, némileg jelentősebb csúszkálással, mielőtt beavatkozna. És ott a végső megoldás a „DSC off” mód is, amely a teljes erőt mindenféle dinamikus beavatkozás nélkül átviszi az útra. Ennek használata egyébként mély hóban javasolt, manuális első fokozattal és teli gázzal párosítva.

BMW

A söldeni  Rettenbach- gleccseren aztán a hallottakat meg is mutatták a BMW-k.  Az xDrive alapvetően 40/60 százalékban osztja meg a nyomatékot az első/hátsó kerekek között. Ez az állapot azonban csak milliszekundumokig lehet igaz havon, így nem ritka az az eset sem, amikor valójában csak két kerékre jut egyáltalán nyomaték. Kritikus szituációkban különösen, amikor alulkormányozottá válik a kocsi, az első tengelyre jutó nyomatékot jelentősen csökkenti a rendszer. Persze a pályán éppen ezek a helyzetek jelentik az élvezetet.

Ugyancsak ízelítőt kaphattunk egy nálunk nem nagyon használható funkcióról, a Hill Decent Controllról (HDC) is. Ennek segítségével lehet araszolni hegyről lefelé fékezés nélkül. Elképesztő módon megnöveli a kocsi stabilitását még a legcsúszósabb terepen is. Gyakorlatilag a motorfék mellé párhuzamosan az egyes kerekek csúszásának megfelelően adagolja a féket is.  A rendszer viszont tényleg nem rohanásra való, maximum 8-9 km/h-s sebességet enged. Ami sokkal szokatlanabb: a rendszer használható hátramenetben is, így egy nagyon kemény lejtőn, amelyen nem tudunk megfordulni, szépen leviszi a kocsit. Csak bíznunk kell benne.

A havas, jeges autózáshoz egyébként még egy tanácsot osztottak az oktatók. A BMW-kben található Driving Experience Controll panelen, amelyről a BMW 535d Touring tesztben is írtunk, érdemes a lehető leglazább, leghosszabb gázpedálúttal, a leglágyabb rugózással választani; így mint a puha papucs, úgy kapaszkodik a csúszós útba a kocsi.

Végezetül a legújabb elektromos kézifékek napi gyakorlattól eltérő használatát is bemutatták, miszerint a kézifékkapcsoló megálláshoz is elsőrangúan használható, mert mind a négy kereket fékezi, szemben a hagyományos manuális kézifékekkel. Természetesen kis sebességnél rövidebb fékút és ugyan olyan jó irányíthatóság marad fent vele, mint ABS-szel. 

BMW Winter Technic Drive - galéria
BMW

Az összkerékhajtás és a kiegészítő elektronika valamennyi varázslata ellenére ezekre is téli gumit kell tenni télen. 80 km/h-ról téli gumival havon 67 méter alatt fogunk megállni még egy ilyen xDrive rendszerrel ellátott kocsival is, míg nyári gumival 108 méter alatt. És ami talán mellbevágó: a téli gumis 67 méternél, amikor már 0 km/h-es a sebességünk, a nyárival még mindig 49 km/h-s sebességgel száguldunk.

A két napos tréning tehát sok mindenre jó. Persze utána gyakorolni kellene. Hogy az alaptézisre miszerint nem vagyunk elég hó és jégbiztosak éppen Söldentől 800 kilométerre Budapest cáfol rá, arra azért nem számítottunk. Az első mellékutcára fordulva az aszfalton olyan jégpáncél csillogott, hogy a BMW X3-ast minden friss tudásunkat bevetve tehettük a helyére kanyarodáskor.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?