2012. november. 02. 19:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. november. 02. 19:38 Autó

Egy-két forintos benzinárcsökkenés lehet a jövő héten

Az elmúlt egy hét során a nemzetközi piaci folyamatokban megfigyelhető változások a benzin esetében 2 forint, míg a gázolaj esetében 1 forint árcsökkenést indokolnának hétfőtől - írja pénteki elenzésében a GKI Energiakutató Kft.

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon az elmúlt héthez képest tovább csökkent, átlagosan 2,5 százalékkal. A gázolaj jegyzésára kisebb mértékű, heti átlagban 1,8 százalékos csökkenést mutat. A forint a dollárral szemben az elmúlt hét nap során átlagosan 1,1 százalékkal gyengült.

A literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a héten a benzin esetében 1,5 száázalékos, míg a gázolaj esetében 0,8 százalékos csökkenést mutatnak. A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27 százalékosos áfával is növelten – a benzin esetében 2 forint, míg a gázolaj esetében 1 forint árcsökkenést indokolnának hétfőn. Így a benzin kiskereskedelmi átlagára 412, a gázolajé 431 forint lehet november 7-én, szerdán.

Az elmúlt egy év során az üzemanyagárak jelentős mértékben emelkedtek: a benzin kb. 6,5, a gázolaj kb. 9,5 százalékkal. A havi átlagkeresetek ettől elmaradó növekedése következtében tavalyhoz képest körülbelül 5 százalékkal kevesebb benzint és körülbelül 7,5 százalékkal kevesebb gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.