Autók hihetetlen áron: ne higgyen a szemének!
2010-ben számos internetes csalásra derült fény, amelyben jóhiszemű vagy naiv embereket vertek át külföldi csalók. A segélyt kérő, örökséget, kincset, papagájt kínáló levelek mellett akkor is pórul járhatunk, ha bedőlünk egy-egy mesésnek tűnő használt autó alacsony árának. Bár a roham már lecsengőben van, ma is áldozattá válhatunk – elég, ha nagyon hiszünk a szerencsénkben. Az Autómenedzser.hu cikke egy konkrét hirdetés kapcsán járta körül a témát.
John Írországból, Isabel Portugáliából érkezett hazánkba, még 2004 körül. Letelepedtek, John meg is házasodott, lakást, autót vettek. A fiú, aki egy banknál dolgozott elemzőként, hamarosan hazaköltözik feleségével a szigetországba, ahol a balkormányos autó nem sok hasznukra volna, a portói nyelvtanárnőt azonban elragadta egy tragikus betegség, és gyászoló rokonai a távolból szeretnék minél gyorsabban felszámolni itteni javait. Éppen ezért mindkettőjük autója jóval piaci értéke alatt került fel az internetes piacterekre (a hétéves Ford Mondeo kombiért 476 500 forintot kértek) – alkalmi vétel bárkinek, aki elég szemfüles és gyorsan lecsap az életben egyszer kínálkozó alkalomra.
Kivéve persze, hogy sem John, sem Isabel nem létezik. Pontosabban dehogynem: százszámra élnek különböző neveken az ország használtautó-portáljain, ahol naiv áldozatokra vadásznak – inkább több, mint kevesebb sikerrel. Varga Balázs, az ORFK Bűnmegelőzési és Áldozatvédelmi Osztályának munkatársa szerint az elmúlt időszakban ez volt az egyik leggyakoribb csalási forma a kibertérben – olyannyira, hogy már az internetes autópiacok üzemeltetői is felfigyeltek rájuk. „Amikor a saját autómat hirdettem meg eladásra, véletlenül egy nullával kevesebbet írtam a vételárhoz. Szinte azonnal kaptam egy figyelmeztetést az oldaltól, hogy módosítsam az árat, vagy törlik a regisztrációmat” – mondta el a nyomozó, aki szerint lecsengőben volna ez a csalástípus – igaz, mindig jön helyette valami új.