2008. május. 18. 09:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 18. 09:41 Autó

Nem biztonságosak a távirányítós kocsi- és garázsnyitók

Alig találunk olyan új autót, amit nem adóvevős kulccsal nyithatunk, csukhatunk. A kényelem azonban a biztonság rovására megy. A bochumi egyetem egyik kutatócsoportja felderítette az adóvevős rendszer gyenge pontjait. A kulcsok könnyen megfejthetők a barkácsáruházakban kapható technikákkal.

Egyes adóvevővel felszerelt kulcsokat úgy alakították ki, hogy a csomagtartó zárját is nyitják, vagy a sötétben az autó világítását kívülről is képesek bekapcsolni. Ezzel csak az a probléma, hogy a működtető frekvencia egyszerű eszközökkel beazonosítható.

A távirányítós autó- és garázskapunyitók többsége viszonylag kevés erőfeszítéssel megfejthető. A bochumi egyetemen a kutatási projekt keretében feltérképezték az ún. Keeloq-biztonsági rendszer gyenge pontjait.

Legelőször az autógyártók biztonsági kódjait törték fel. Ehhez nem volt másra szükség, mint hogy megmérjék és kiértékeljék az adóvevős és távirányítós kulcsok mikroprocesszorainak az áramfelhasználását. A kísérletben résztvevők arról számoltak be, hogy megdöbbentően könnyen dolguk volt. Ha egy márkánál beazonosították a kódot, az már az adott márka összes típusára alkalmazható volt. A kutatók attól tartanak, hogy ezek az adatok hamarosan az interneten is hozzáférhetővé válnak, ami az autólopást gyerekjátékká tenné.

Már a barkácsáruházakban megvásárolható technikai megoldások is lehetővé teszik, hogy megfejtsük a járművek központi zárát vagy a garázskapunyitó adóvevő üzeneteit dekódoljuk. Ez kb. 100 méteres távolságból már működik, csupán két sikeresen elkapott szignál szükséges hozzá. Ezután már csak a gyártó kódjával kell rendelkeznünk, és máris képesek vagyunk rá, hogy az autót vagy a garázskaput úgy manipuláljuk, hogy magát a tulajdonost kizárjuk saját autójából vagy garázsából.

A Keeloq-rendszereket elsősorban a nem német autógyártók használják, illetve az utángyártott elemekben is megtalálható. A garázskapuknál majdnem minden gyártó a 90-es évek közepétől bevezetett technológiát használja. A garázskapukon és az autókon kívül még számos épület beléptető rendszerében is előfordul.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.