2014. november. 19. 14:25 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 19. 14:22 Közlekedés

Ötven éve adták át az újjáépített Erzsébet hidat

Ötven éve, 1964. november 21-én adták át Budapesten az új Erzsébet hidat. A régit 1903-ban adták át, azon az átkelőn építettek először villamospályát Budapesten, a Budára visszavonuló németek robbantották fel 1945 januárjában.

A Duna legkeskenyebb fővárosi szakaszán sokáig rév, hajóhíd vagy úgynevezett repülőhíd biztosította az átkelést. 1893-ban a Magyar Királyi Kereskedelemügyi Minisztérium nemzetközi pályázatot írt ki a Fővámtéri (a mai Szabadság) és az Eskü téri (a mai Erzsébet) híd tervezésére.

Ez utóbbira 53 pályázat érkezett, a német Julius Kübler tervét nyilvánították győztesnek. A hidat mégsem az ő elképzelése szerint építették meg, mert Magyarországon akkor nem tudtak kábelt gyártani, az pedig elképzelhetetlen volt, hogy ne hazai legyen az alapanyag.

A megbízást végül Czekelius Aurél, Beke József, Gálik István, Gottlieb Ferenc és Nagy Virgil, a minisztérium Duna-híd szakosztályának tagjai kapták, akik akkoriban egyedülálló, 4094 szemből álló lánchíd tervével álltak elő. Újdonság volt a pilonok fém burkolata és az is, hogy azok ingaoszlopként csuklós sarukon álltak.

A 378,6 méter hosszú híd 1903-as első átadásakor a világ legnagyobb, 290 méteres nyílású lánchídja volt és 1926-ig az is maradt. A 11 méter széles, négysávos kocsiút mellett kétoldalt, a láncok külső oldalán két 3,5 méter széles járda készült, és ezen a hídon épült először Budapesten villamospálya.

A hídon 1918-ig két krajcár hídpénzt kellett fizetni, ezt az őszirózsás forradalom után törölték el. Az Erzsébet hidat a második világháborúban a Budára visszavonuló németek 1945. január 18-án felrobbantották. A pesti pilon állva maradt, a budai pilon pedig elcsavarodva fúródott a mederbe.

Az újjáépítés előtt ki kellett emelni a több méternyi iszappal fedett roncsot, ez 1958-tól 1960-ig tartott, ugyanekkor bontották le a mementóként álló pesti pilont is. A Sávoly Pál kollektívája által tervezett hatnyomú kábelhidat választották ki az elképzelések közül.

Az új Erzsébet hidat 1964. november 21-én avatták fel. A villamos járatokat 1973-ban, a kettes metró átadása után megszüntették, a forgalom 1975 óta kétszer három sávon zajlik. A híd 2009-ben kapott új díszkivilágítást, a pesti hídfőnél a Ferenciek tere átalakításakor nemrég megszüntettek egy alagutat, zebrát alakítottak ki a felszínen és díszburkolatot raktak le.

A híd átadásának 50. évfordulója alkalmából november 21-én emléknapot tartanak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.