2013. június. 12. 12:04 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 12. 12:04 Közlekedés

Kitiltják az autókat a Colosseum közeléből

Két hónap múlva már csak a tömegközlekedési eszközök, a kerékpárosok és a gyalogosok közlekedhetnek Róma szívében - jelentette be Róma új polgármestere.

Ignazio Marino, az olasz főváros hét végén megválasztott főpolgármestere bejelentette, hogy augusztus 15-től gyalogosövezetté teszi Róma ókori központját, kitiltva a járműveket a Forum Romanum és a Colosseum közeléből. Két hónap múlva már csak a tömegközlekedési eszközök, a kerékpárosok és a gyalogosok közlekedhetnek Róma szívében. 

A választási kampányban Marino egyik programpontja volt a Forum Romanum és a Colosseum közötti terület védelme. Az UNESCO-világörökség részét képző városrész Róma egyik legforgalmasabb csomópontja: római főpolgármester utoljára 1993-ban próbálkozott az autók kitiltásával, akkor sikertelenül. Eddig nem született megoldás a közlekedés elvezetésére, pedig az évente több mint ötmillió turista látogatta Colosseumnál a szmog mértéke a környezeti felmérések szerint az év minden ötödik napján meghaladja az egészségre veszélyes szintet. 

Marino augusztus közepétől vezeti be a gyalogosövezetet, amikor Róma lakosainak többsége szabadságon lesz és minimális lesz az autósforgalom. Az igazi főpróbát azonban a szeptemberi munkakezdés jelenti. A Legambiente környezetvédelmi szervezet üdvözölte Marino bejelentését, hangsúlyozva, hogy ezt újabb forgalomkorlátozó lépéseknek kell követniük. 

Giorgio Piccinato urbanisztikai szakértő a Corriere della Sera napilap szerdai római kiadásában kritikusan nyilatkozott. Hangoztatta, hogy a gyalogosövezet jó ötlet, de Róma központjának lezárásával a város többi részén nő majd a forgalom. Máshol a földalatti közlekedés megoldás, de ez az "ókori" Rómában lehetetlen.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.