Némi kellemetlenség is befurakodhat a babavárás gyönyörű pillanatai közé, ha egy nem várt „vendéget” is hoz magával az áldott állapot. Van azért két jó hír is: nem minden várandósság jár aranyérrel. Ha mégis kialakul, a kismamák többségénél idővel elmúlik. Mindenesetre jobb felkészülni rá, ha tényleg bekövetkezik.
A legtöbb nő ilyenkor találkozik vele először
A terhesség alatt jelentkező aranyér a kismamák 50 százalékát érinti, bár egyes statisztikák 85 százalékot is említenek. A nők egy részének sajnos már a terhessége előtt is voltak aranyeres panaszai, de többen vannak, akik a babavárás alatt találkoznak először a kellemetlen tünetekkel. Logikus is: akinek már a várandósság előtt akadtak aranyeres panaszai, annál nagy valószínűséggel a terhesség alatt vagy után könnyebben kiújulhat a betegség.
Leginkább a harmadik trimeszterben, illetve post partum, vagyis a szülés utáni 6 hétben okoznak fájdalmas tüneteket a végbélnyílás körül megduzzadt erek. Az aranyér kialakulásában a hormonális változások, a hasüregi nyomás fokozódása, a székrekedés és természetesen maga a szülés közbeni hatalmas erőkifejtés is szerepet játszhat.
Az aranyér olyan értágulat, amely mindenkinél megtalálható a végbél belső falán a végbélnyílást körülvevő nyálkahártya alatt. A megduzzadt aranyeres csomó borsószemnyi, de akár szőlőszem nagyságú is lehet. Egyeseknél csak viszkető, égő, diszkomfortos érzésről van szó, másoknál – különösen székletürítés alkalmával – akár enyhe vérzést is okozhat.
Vegyük sorra az okokat!
Ebben az élethelyzetben az aranyér kialakulásának legfőbb kiváltó oka az a nagy nyomás, amely a szülés közeledtével egyre erőteljesebben hat a gáttájékra, illetve a teljes kismedencére. Várandósság alatt jelentős mértékben, közel 50 százalékkal megnő a keringő vér mennyisége a nők szervezetében, ami önmagában is növeli a vénák telítettségét. Emellett a baba súlya és a hüvelyi szülés alatt kifejtett erőfeszítés is extrém terhelést jelent. A vénák egyirányú szelepként működnek, feladatuk, hogy eljuttassák a vért a szívbe, de ha ezek a szelepek meglazulnak, akkor a vér felgyülemlik bennük, és megduzzadnak.
A következő ok, hogy a terhességgel járó magasabb progeszteronszint nyúlékonnyá teszi a vénák falát, amitől azok kitágulnak. A hormonváltozás az emésztést is lelassíthatja, így adva több időt a szervezetnek a tápanyagok felszívódására. Ezzel viszont nő a székrekedés és ezzel együtt a puffadás esélye.
És már ott is vagyunk a harmadik oknál: a székrekedésnél, amelyet sok nő a várandóssága idején tapasztal meg először. Az ebből fakadó erőlködés nem tesz jót a végbéltáji vénáknak. Székrekedést egyébként nemcsak a hormonális változások, hanem esetleg a várandósság alatt szedett vastartalmú készítmény is okozhat.
Végül maga a szülés, ez a nem mindennapi teljesítmény is okozhatja az aranyér megjelenését. Van, aki az egész terhességét átvészeli, és „csak” a gyermek világrahozatalakor szükséges préselés miatt alakul ki nála a probléma. A természetes, hüvelyi úton történő szülés olyan extra erőkifejtést igényel, ami bevérzéseket okozhat, mégpedig nem kizárólag csak a végbélben, hanem akár a szemekben is. Súlyosabb esetben végbélsérv is kialakulhat, ilyenkor a végbél a hüvely hátsó falába boltosul be, miután a hüvely és a végbél közötti kötőszövet kitágul vagy megsérül.
Érdekes, hogy az aranyérre való hajlamot a genetikai háttér is fokozhatja, ugyanakkor a szülés utáni aranyér okai általában nem örökletesek.
Tippek várandósoknak:
|
Ha a szülés utáni aranyér néhány héten belül patikaszerek segítségével sem múlik el, vagy súlyos panaszokat vált ki, folyamatosan vérzik, vagy idegentestérzést okozva állandóan érezhető, illetve, ha nem javulnak, inkább csak rosszabbodnak a panaszok, érdemes felkeresni egy proktológus szakorvost.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.