Sokan nem is gondolják, hogy a fürdőterápia milyen remek kiegészítő kezelése lehet az aranyérproblémáknak. Súlyos tünetekkel természetesen otthoni ülőfürdőket alkalmazzunk, de gyógyulás után irány a termálfürdő!
Magyarország messze földön híres a gyógyvizeiről, s ez a kiváló hidrogeológiai helyzet a Pannon-tenger maradványainak köszönhető. Kevesen tudják, hogy az elődeink erre már elég korán rájöttek, ugyanis a Magyar Balneológiai Egyesület Európában másodikként, a német után, 1891-ben alakult meg. Sőt, az első kongresszust éppen itt, Magyarországon, a Gellért szállóban tartották 1937-ben. Ebből is látszik, hogy hazánkban milyen fontos szerepet játszik a balneológia és Európában milyen előkelő helyet foglal el.
Az ország legrégibb fürdője a budapesti Rudas fürdő, amelyet 1556-ban kezdtek el építeni, a legegyedülállóbb a Hévízi Tófürdő és az Egerszalóki gyógyfürdő, a Budapestre érkező turisták legkedveltebb termálfürdője pedig a Széchenyi és a Gellért fürdő. A legnépszerűbb fürdőt minden évben szavazás útján választják meg, 2023-ban a hajdúszoboszlói Hungarospa kapta a legtöbb szavazatot.
Egy szó, mint száz, hazánk rendkívül gazdag gyógyvizekben, és nem is gondolnánk, mi mindenre lehet jó a hidroterápia. Rengeteg tünetre vagy betegségre hatásosak a termálvizek, még a gyógyulófélben lévő aranyérre is. Vérző, aktív aranyérrel azonban tilos nyilvános fürdőbe menni, részint a szigorú higiénés szabályok miatt, részint pedig azért sem, mert a nyílt seben keresztül fertőzést is el lehet kapni. Ezért először mindig otthoni ülőfürdőt alkalmazzunk, amíg ismét látogathatjuk a gyógyfürdőket.
Az ülőfürdő titkai
Talán kevésbé közismert tény, hogy az aranyeres fájdalmakat remekül enyhíti az ülőfürdő, ugyanis a kellemesen meleg víz serkenti a véráramlást, tágítja az ereket, amivel a gyógyulási folyamat felgyorsul, sőt, még a felsértett hámot is megnyugtatja. Fontos, hogy az ülőfürdő vize legyen finom meleg, semmiképpen ne forró, nehogy a már amúgy is gyulladt, fájó, viszkető területet újabb kellemetlen környezeti hatásnak tegyük ki.
Mielőtt elhelyezkednénk a kádban (vagy egy erre alkalmas megfelelő lavórban), kezünkkel ellenőrizzük a víz hőmérsékletét! Az ideálisnak mondható vízhőfok 37–43°C között mozog. Vigyázat, ha ennél forróbb, az aranyér az áztatásnál még inkább begyulladhat, irritálódhat! A meleg egyébként már önmagában gyógyító és lazító hatást fejt ki a fájó és viszkető területre, így egyáltalán nem kötelező gyógyító céllal speciális anyagokat tennünk a vízbe. Ugyanakkor egyes illóolajok, gyógynövények még hatékonyabbá tehetik a kezelést.
A következő ülőfürdők kipróbált hatással rendelkeznek:
- Sós fürdővíz: ¼ csésze sót oldjunk fel meleg vízben, s adjuk hozzá a kád vízhez. A só lehet hagyományos asztali só vagy epsom só is.
- Kamillás fürdővíz: gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatása révén enyhíti az aranyeres tüneteket. Készítsünk 1 liternyi forrázatot 50 gramm kamillavirágzatból, ezt adjuk a fürdővízhez.
- Cickafark-fürdővíz: a fertőtlenítő hatású gyógynövényből szintén készítsünk forrázatot, és adjuk hozzá az ülőfürdőhöz.
- Zsálya-fürdővíz: a fertőtlenítő, baktériumölő és gyulladásgátló tulajdonságairól ismert zsályát is le kell forrázni, majd a meleg vízbe keverni.
- Csalán-fürdővíz: a gyulladáscsökkentő és tisztító hatású gyógynövény forrázatát adjuk a kád vizébe.
- Ausztrál teafa-olaj: fertőtlenítő, antibakteriális, gombaellenes és vírusölő tulajdonságokkal rendelkezik. FIGYELEM! 1-2 cseppnél többet ne használjunk belőle, mert töményen irritációt okozhat.
Az ülőfürdőt akár napi 2-3 alkalommal is megismételhetjük, esetenként 15-30 perces „ülésekkel”. Nem fontos egész testtel belemerülni, elég az érintett részt beborítania a gyógyító víznek. Utána finoman töröljük szárazra magunkat. Legalkalmasabb erre a célra egy tiszta, fertőtlenített, puha, pamut törölköző, amellyel gyengéden felitatjuk a vizet a sérült területekről. Ne dörzsöljük vagy súroljuk a végbél környékét, mert ezzel csak további hámsérüléseket és vérzést okozhatunk! Az ülőfürdő utáni, megszáradt, tiszta bőrfelület aztán kiváló lehetőséget ad az aranyér elleni krémek, illetve kúpok használatához.
Amikor már szabad az út a gyógyfürdőkbe
Ha csitultak a panaszok, már nem vérzik, sőt, már elkezdett visszahúzódni az aranyér, az ország számtalan termálfürdője közül választhatunk. (Ha nem javult az állapot, természetesen keressünk fel orvost!).
A fürdőzés során ugyanis a betegekre egyszerre hat a gyógyvíz kémiai összetétele, vagyis a benne oldott ásványi anyagok hatása, illetve a víz fizikai hatása: nyomás, hőmérséklet vagy a benne tapasztalható súlytalanság. Értornának hívják azt a módszert, amikor forró medencéből rövid időre hidegvizes medencébe szállunk. Ilyenkor a testfelszínhez közeli tágult ereink hirtelen összehúzódnak, a szív felé pumpálva a vért.
A leghatásosabbak az érrendszerre – így a gyógyulófélben vagy már gyógyult állapotban lévő aranyérre is – az enyhe szénsavtartalmú vizek, amelyek egyúttal a perifériás keringési zavarokkal vagy szívbetegséggel küzdőknek is segíthetnek. A konyhasós vizek (lásd a fenti ülőfürdőt) nemcsak urológiai, hanem nőgyógyászati gyulladások mérséklésére is kiválóak.
A radonos gyógyvizek elsősorban fájdalomcsillapításra, a kalciumos és a jódos vizek gyulladásos mozgásszervi megbetegedések esetén hasznosak. A kéntartalmú vízben való fürdőzést a degeneratív gerinc- és végtagízületi bántalomban szenvedőknek javasolják, de a bőrbetegeknek is jót tesz.
A Dunántúlon és Budapesten található források egyébként zömében kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátot tartalmaznak, míg az Alföld alatti források konyhasós alkalikus jódos-brómos vizet adnak. Kénben leggazdagabb termálvíz Mezőkövesden, Harkányban, Csisztapusztán és Balfon található. Konyhasót pedig legnagyobb mennyiségben a tamási és a sárvári, egyaránt gyógyvíznek minősített termálvízben mutattak ki.
A gyógyvizek persze nemcsak arra alkalmasak, hogy fürödjünk bennük, hanem ivókúrára, inhalálásra, iszappakolásra is használhatók, ezért a balneológia ezek gyógyhatását is vizsgálja és alkalmazza.
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Vény nélkül kapható gyógyszer.
www.proktis.hu
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.