Nem kell a világ végére utazni egy pihentető, jó nyaraláshoz. Cikkünkben összeszedtük, hogy mi mindent tehetünk meg és mire érdemes odafigyelnünk annak érdekében, hogy nyaralásunkkal a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyjuk magunk után.
A fenntartható nyaralás megszervezése egyáltalán nem bonyolult, egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk azért, hogy valóban minél kisebb legyen az ökológiai lábnyomunk. Gyerekeinknek is példát mutathatunk arról, hogyan érdemes utazni és vigyázni a helyi természeti és kulturális értékekre. Ha pedig a mindennapjaink során is figyelünk a fenntarthatóságra, akkor a következő tippek nagyon könnyen beépíthetőek lesznek a szervezésébe.
Válasszunk közeli úti célt!
Viszonylag rövidebb távolságokkal tervezve nemcsak az utazási időt és a stresszt csökkenthetjük, hanem a kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét is. Nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy felfedezzük a természeti csodákat vagy érdekes kulturális helyszíneket. Ha Magyarországon élünk, akkor értelemszerűen az lesz a legfenntarthatóbb választás, ha a határokon belül maradunk.
A Kia Niro a GreenGo Comfort szolgáltatáson keresztül érhető el: 30 napra előre foglalhatóak és akár 20 napra is kibérelhetőek, ráadásul a tervezhetőség és kiszámíthatóság jegyében ki is szállítják őket nekünk, ha szeretnénk.
Fenntartható közlekedési módok
Ha megvan az úti cél, akkor a következő lépés az utazás módjának kiválasztása. Azt már mindenki tudja, hogy a repülésnek van a legnagyobb ökológiai lábnyoma, ezért ha tehetjük, válasszuk a vonatot, a buszt vagy az autómegosztást, és ha lehetőségünk van rá, akkor utóbbin belül is az elektromos autókat. Magyarországon számos nyilvános e-autó-töltő hálózat működik, és a töltőoszlopok mennyisége is évről évre dinamikusan növekszik, számuk már a tavalyi év elején is bőven kétezer fölött járt. A hálózatokon kívül ráadásul bevásárlóközpontok és szupermarketláncok is üzemeltetnek töltőberendezéseket, biztosan nem kell tehát attól tartanunk, hogy nem tudjuk majd hol tölteni az autót. A töltőállomások megtalálását pedig már erre fejlesztett applikációk is segítik, ilyen például a Plugshare vagy a Chargemap.
Zöld szállások
Önmagában már azzal is nagyon zöldek lehetünk, ha fenntarthatóságra törekvő szállást nézünk ki magunknak. Választhatunk például olyat, amelyik napenergiával működik, és/vagy komposztálja a szerves hulladékot. A szállások a honlapjukon sok esetben még azt is jelzik, hogy milyen takarítószereket használnak, illetve egyre részletesebben szokták megosztani, hogy mi mindent tesznek a környezeti terhelés csökkentéséért.
Támogassuk a helyi gazdaságot!
A helyi vállalkozások és termelők támogatása kiemelkedő fontosságú a fenntartható turizmus szempontjából. Látogassunk el helyi piacokra, éttermekbe, boltokba, és vásároljunk olyan termékeket, amelyeket helyben állítottak elő! Ez segít a helyi gazdaságok fejlesztésében és a közösségek támogatásában. Ha ajándékot hozunk, a hűtőmágnes helyett inkább a helyi finomságokat, különlegességeket válasszuk!
Helyi étkezés
Érdemes felkutatni az autentikus helyi konyhákat és éttermeket, és megkóstolni az olyan helyi specialitásokat, mint például a helyi sajtok, borok vagy halételek. Ma már sok étteremben feltüntetik, hogy honnan származik az élelmiszer, amit letesznek az asztalra. Tájékozódjunk előre! Vagy, ha magunknak készítjük az ételeket, akkor a helyi piacról szerezzünk be friss alapanyagokat!
Minimalizáljuk a hulladékot!
Az egyszer használatos műanyagok és más szemetek nagy környezeti problémát jelentenek a turisztikai helyszíneken. Ha fontos számunkra a fenntartható életmód, akkor valószínűleg van már kulacsunk vagy akár saját, hordozható evőeszközünk, újraszalvétánk. Vigyük ezeket magunkkal a nyaralásra is! Figyeljünk oda arra is, hogy ne hagyjunk magunk után szemetet, és ha lehetőségünk van rá, válasszuk a csomagolásmentes termékeket!
Energia- és víztakarékosság
A fenntartható szállásokon gyakran találkozhatunk energia- és víztakarékos megoldásokkal, de vendéglátónk erőfeszítéseiből mi magunk is kivehetjük a részünket. Tudatosan használjuk az energiát és a vizet, például kapcsoljuk ki a lámpákat és az elektromos készülékeket, amikor nincsenek használatban, és rövidítsük le a zuhanyzási időt!
Környezettudatos tevékenységek
Amikor arról gondolkodunk, hogy mit is csináljunk majd helyben, válasszunk olyan tevékenységeket, mint például a túrázás, kerékpározás, kajakozás vagy madárles. Ezek nemcsak jó szórakozást jelentenek az egész családnak, hanem segítenek megőrizni a természet értékeit és a biodiverzitást is.
A csomagolás is sokat számít
Ha már kiválasztottuk az úti célt, a közlekedési eszközt, és nagyjából eldöntöttük, hogy mit fogunk csinálni az adott városban vagy régióban, máris sokat tettünk a fenntartható nyaralásunkért. Lassan elérkezünk majd a csomagoláshoz, ami sarkalatos pontja lehet a tervezésnek. Íme néhány tipp, hogyan csomagoljunk környezetbarát módon.
Válasszunk újrahasznosított vagy újrahasználható csomagolóanyagokat!
Kerüljük az egyszer használatos műanyag zacskókat és csomagolóanyagokat. Ehelyett válasszunk újrahasznosított vagy újrahasználható alternatívákat, mint például vászon táskák, textil zacskók és szilikon élelmiszertároló dobozok.
Újrahasználható utazási készletek
Nagy a kísértés, hogy ilyenkor mindenből utazó verziót vigyünk magunkkal, sokszor a boltokban a pénztár mellett találjuk a kis dobozos ezt vagy azt. Ezek helyett inkább szerezzünk be újrahasználható utazási készleteket, például kisebb méretű üvegeket és tartályokat, amelyekben könnyen szállíthatjuk kedvenc kozmetikumainkat és higiéniai termékeinket! Az egyszer használatos kozmetikumokat, mint például egyszeri arcmaszkokat vagy tisztítókendőket, inkább kerüljük!
Folyékony termékek helyett válasszunk szilárd állagúakat!
Kerüljük az olyan folyékony termékeket, mint a sampon és a testápoló, mivel ezeket gyakran egyszer használható műanyag csomagolásban árusítják. Ehelyett válasszunk szilárd állagú termékeket, például szilárd sampont és testápoló rudakat, amelyek környezetbarát csomagolásban érkeznek. De ha nem vagyunk a szilárd samponok hívei, akkor érdemes olyan márkákat keresni, amelyek újrahasznosított műanyagokat vagy biológiailag lebomló csomagolásokat használnak a termékeikhez!
Az oldalon elhelyezett tartalom a GreenGo megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.