Az önéletrajz nem a legjobb csatorna arra, hogy a személyiségedről közvetítsen.
Ha épp a következő nagy karrierlehetőségre vadászol, az önéletrajzodnak nagy szerepe lehet a sikerben. De nem hagyatkozhatsz csakis erre a dokumentumra. Még akkor is, ha ez az első számú személyes marketing eszközöd, számos olyan értékes tulajdonsággal rendelkezel még, amelyet az önéletrajzod biztosan nem fog felfedni a munkáltatónak.
Az önéletrajz nem demonstrálja azt, milyen jól tudsz kapcsolatokat építeni, mennyire jól tudod a kapcsolataidat ápolni. Most 4 olyan dolgot mutatunk meg, melyeket az önéletrajz biztosan nem fejezhet ki, és azt is bemutatjuk, mit kell tenned ahhoz, hogy a munkáltató mégis értesüljön ezekről.
#1. Milyen motivált vagy
Bárki leírhatja, mennyire motivált az önéletrajzában vagy a motivációs levelében, de ez a kijelentés önmagában még nem győzi meg a toborzókat és a munkaadókat. Valószínű már 20-szor látták ezt a mondatot az ebédidő előtt. Amikor a motivációról van szó, a tettek beszélnek a szavak helyett. A motivációs leveled legyen ezért nagyon személyre szabott és figyelemfelkeltő, amely tényleg megmutatja, mennyire lelkes vagy a munka és a cég iránt, ahová jelentkezel. Ha még inkább szeretnéd megmutatni motivációdat, vedd fel a toborzót a LinkedInen, vagy írj egy nyomon követő e-mailt a jelentkezés után pár nappal. Ha helyesen csinálod, ezek a gesztusok kiemelnek téged a tömegből.
#2. Milyen lehet veled dolgozni
Az önéletrajzodnak hála a munkáltató részletesen megismerkedhet múltbéli tapasztalataiddal, szakértelmeddel, de személyiségedet nem igazán tükrözheti vissza még a legjobb CV sem. Viszont a munkáltatók szeretnének egy könnyed emberrel együtt dolgozni, olyannal, akivel jól ki lehet jönni, hajlandó támogatni a csapatát, és kész kilépni a komfortzónájából. Sokkal könnyebb telefonon vagy személyesen megmutatni a személyiségedet, pozitív képed adni arról, hogyan fogsz az irodában viselkedni. Keríts tehát lehetőséget a személyes beszélgetésre, mert így még azoknál is több eséllyel indulsz, akiknek sokkal több tapasztalatuk, szakértelmük van, mint neked.
#3. Hogyan hagytad el az előző munkádat
Az önéletrajzban korlátozott mennyiségű hely áll a rendelkezésünkre ahhoz, hogy részletezzük felmondásunk mikéntjét. Pedig a „miért hagyod el jelenlegi munkádat” kérdésre adott válaszod megváltoztathatja a munkáltató véleményét rólad. Például ha azt gyanítják, hogy rossz teljesítmény miatt mondtak fel neked, akkor csak várhatod a választ a cégtől. Ezért világossá kell tenned, hogy pozitív okokból távoztál. Ezt a motivációs leveledben teheted meg azzal, hogy elmagyarázod, hogy a jelenlegi munkaköröd nem adja meg a lehetőséget a szükséges előrehaladásra, miközben pozitív fényben beszélhetsz jelenlegi munkáltatódról. Akár telefonon is tisztázhatod ezt a pontot, mert a közvetlen beszélgetés lehetővé teszi, hogy meggyőzd őket arról, hogy megfelelő indokok miatt távozol.
#4. Mit vársz ettől az új szereptől
Az önéletrajzban nagyszerűen megmutathatod a múltadat és a jelenedet, de a CV nem fedi fel a jövővel kapcsolatos ambícióidat. A toborzók pedig nagyon kíváncsiak arra, miért is akarsz itt dolgozni. A válasz jelentős hatással lehet a jelentkezés sikerességére. Az a jelölt, aki jelentős érdeklődést mutat a vállalat iránt, előnyben lesz azokkal szemben, akik csak úgy jelentkeztek az állásra. Ha a munkáltató szemszögéből gondolkodsz, inkább olyan embereket foglalkoztatnál, akik őszintén csodálják a céget. Ha egy új állásra pályázol, be kell mutatnod a toborzóknak, hogy valóban érdekel a cég, ahová jelentkezel.
Álláskeresőként az első legfontosabb feladatot, hogy egy jó önéletrajzot rakj össze. De nem bízhatod rá teljesen a sorsod. Egészítsd ki más írásos vagy szóbeli kommunikációval, hogy a kevésbé kézzelfogható tulajdonságokról is tájékoztasd potenciális munkaadódat.
A Fast Company cikke nyomán
Az oldalon elhelyezett tartalom a Jobline.hu közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.