Ki tud többet a Szovjetunióról? III.
Kiskáté a világ egyhatodáról. Ha igaz, hogy az emberiség nevetve búcsúzik múltjától, akkor ez a sorozat kiváló segédanyag. Ha nem igaz - tartunk tőle, hogy inkább nem - akkor pedig ironikus múltidézés és magunkbanézés. Bevezetés a Birodalomba, és ami utána jött. Harmadik fejezet: mindenből a legnagyobbat!
Űrodüsszeia
Mi ez?
A mennyei béke tere Mir © WAN2 |
Mi a teendő?
Sok minden történt azóta, hogy Gagarin a Világegyetem első polgáraként beírta magát a történelemkönyvekbe. Két évvel később az első szovjet űrhajósnő, Valentyina Tyereskova is engedett a gravitáció vonzásának, mire az amerikaiak is vérszemet kaptak, és Neil Armstrongot bízták meg, hogy csillagos-sávos lobogót tűzzön a Holdra. A kilencvenes évektől a nagyhatalmak közti rivalizálást az együttműködés évei váltották fel, s napirendre került a Mars-utazás. Időközben beindult az űrbiznisz is: az űrturizmus lett a harmadik évezred elit-dilije, mindössze 20 millió dollárt kell összekuporgatnia annak, akinek végképp elege van a földi hívságokból, és Bajkonúrból, a szovjet-orosz űrközpontból túl messzire akar menni.
Tipp
Viktor Pelevin az űrkutatásmítoszról szóló, Omon Ré című kisregényéből minden kiderül, amit a szovjet űrhajózásról tudni kell. Minden pontosan úgy történt, ahogy a propagandisták elképzelték. Egyvalami nem: maga az űrutazás. Az soha nem történt meg.
Doktor Sarlatán
Mi ez?
Oroszországban nagy a kereslet a csodadoktorokra, s úgy tűnik a sarlatánság lassan államilag elismert intézménnyé növi ki magát. A hiszékeny tévénézők állítólag vizet tartalmazó üvegeket tesznek tévékészülékük tetejére, amelyet a tévéműsorban fellépő csodagyógyász feltölt gyógyító energiával a műsora alatt. A Rádió Moszkva angol nyelvű műsora tényként közölte, hogy az ország leghíresebb csodadoktora, Anatolij Kaspirovszkij tévés fellépését mintegy 200 millióan nézték, s a nézők nagy része azóta kigyógyult nyavalyáiból.
Mi a teendő?
Aki nem bízik a hagyományos orvostudományban és a hazai betegellátásban, ma már a tudakozóból is kikérheti a közelben rendelő csodálatos kezű csontkovácsok és misztikus léleklátók, diplomás táltosok és szaktekintélynek számító bionergetikusok elérhetőségét. A mi személyes kedvencünk Borisz, a Bayer Aszpirinnek is komoly konkurenciát állító orosz természetgyógyász, aki a legmakacsabb fejfájásokat is képes puszta kézrátétellel, semmi perc alatt megszüntetni.
A nagy bumm: Csernobil
Mi ez?
Katasztrófa közel húsz éve Mélyen elhallgatták © WAN2 |
Mi a teendő?
Elmaradt osztálykirándulás, saláta-megvonás – gyerekfejjel nagyjából ennyit érzékeltünk az eseményekből. A tévébemondó nénik mindenkit megnyugtattak: nincs semmi baj, legfeljebb arra kell vigyáznunk, hogy ha salátát, sóskát, vagy spenótot veszünk magunkhoz, alaposan mossuk meg az enyhén szennyezett növényeket. Ma már tudjuk, minden mosdatás hiába volt, a nagy levelű szabadföldi növények leveleiről ugyanis a külső radioaktív szennyeződés gyakorlatilag eltávolíthatatlan volt.
Folyók szelik ketté
Mi ez?
A néhai Szovjetunió polgárai sok mindenben hiányt szenvedtek, az egy főre jutó utópista kísérletek számát tekintve azonban sosem kellett szégyenkezniük. A szocializmus kalandos éveiben az ügybuzgó elvtársak a renitens és öntörvényű természet megreformálását is napirendre tűzték, s mivel Üzbegisztán súlyos vízhiánnyal küszködött, úgy döntöttek, hogy jobb belátásra bírják a szibériai folyókat, s nemes egyszerűséggel megfordítják az Ob, az Irtis és a Jenyiszej folyásának irányát.
Mi a teendő?
Az előkészületek annak rendje és módja szerint meg is indultak, még szerencse, hogy a szocialista világrend előbb mondta be az unalmast, mint hogy megvalósulhatott volna ez a mai fejjel alig hihető agyrém, mely bár remekül demonstrálhatta volna a Szovjetunió mindenhatóságát, ám hosszú távon minden bizonnyal beláthatatlan természeti katasztrófához vezetett volna. A szibériai folyók megfordítása sokak fantáziáját beindította, egyes művészkörökben például óriási happeningként, hatalmas land art műként tekintettek a projectre.
MOSZFILM: nagy ország, nagy filmek
Ebből lett a híres logó Vera Muhina szobra © Bánkuti András |
(V. I. Lenin, felirat a XX. században létezett magyar ifjúsági mozibérlet első lapján)
Mi ez?
A szovjet-orosz filmgyártás 1923-ban alapított fellegvárában olyan filmek készültek, mint Szergej Eizenstein Patyomkin páncélosa, Szergej Bondarcsuk Háború és békéje, Akira Kurosawa Derszu Uzalája vagy Andrej Tarkovszkij Stalkerje. A Moszfilm nem csak szép számú helyben gyártott klasszikussal, de egy olyan logóval is büszkélkedhetett, amely idővel a Szovjetunió egyik emblémájává vált. Míg az angol filmek a Rank Organization óriás gongjával, az amerikaiak pedig az MGM bőgő oroszlánjával nőttek össze, a szovjet produkciók elképzelhetetlenek lettek volna Vera Muhina Munkás és kolhozparasztnő című monumentális szobra nélkül.
Mi a teendő?
A Moszfilm leghíresebb magyar vendége Jancsó Miklós volt, aki részben itt, a Moszfilm 1. Stúdiójában forgatta az 1967-ben bemutatott Csillagosok, katonákat. A Moszfilm tartósabbnak bizonyult a Szovjetuniónál: Oroszország legnagyobb stúdiója manapság komoly nyereséget termelő részvénytársaságként üzemel.
Andrej Tarkovszkij |
Kicsoda? A Tükör elkészítése után a Sztalker következett, melyet csak hosszas nehézségek és egy szívroham leküzdése után fejezett be. A olasz–szovjet koprodukcióban készített Nosztalgiáért Cannes-ban Robert Bressonnal megosztva a legjobb rendező díját kapta. 1984-ben fejezte be az Áldozathozatal forgatókönyvét, és még ugyanebben az évben bejelentette, hogy nem tér vissza a Szovjetunióba. 54 éves korában Párizsban érte a halál: 1987. január 3-án temették el a Saint-Généviève-des-Bois orosz ortodox temetőjében. Mit csinált? |