Orbán Viktor fel akarja korbácsolni a menekültvitát – ennek lehet eszköze az embercsempészek elengedése

8 perc

2023.05.24. 10:30

Ausztria biztonságát veszélyeztető lépésnek tartja az osztrák kormány, hogy Magyarország több száz embercsempészt engedett ki a börtönökből. Az Orbán-kormány magyarázatai sántítanak, és ellentmondanak az épp általa régóta jósolt végromlásnak. Az osztrákok a magyar határon vehetnek elégtételt.

Lassan elviselhetetlenné válik a nyomás a határon, világosan ki kell mondani, hogy Európa nagy veszélyben van, sürgősen cselekedni kell – mondta Orbán Viktor, amikor legutoljára az uniós állam- és kormányfők elé került a téma Brüsszelben. Arra senki sem gondolt, hogy a cselekvés a magyar hatóságok által elfogott és elítélt, külföldi állampolgárságú embercsempészek szabadon engedése lesz.

A magyar börtönajtók annak ellenére nyíltak és nyílnak meg sok száz bűnöző előtt, hogy semmilyen intézményi garancia nincs arra, hogy az ország elhagyása után ne folytassák azonnal azt, amihez értenek: az Európába illegálisan be­­utazni akarók átszállítását a schengeni külső határon.

Tömegével engedi rá Európára az Orbán-kormány a külföldi embercsempészeket a hazai börtönökből

Szinte az amnesztiával felérő lehetőséget kapnak a magyar kormánytól a Magyarországon embercsempészet miatt elítélt külföldiek, köztük olyanok, akik szervezett bűnözői csoportok tagjai: szabadon távozhatnak a börtönökből, a magyar állam pusztán annyit kér tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el az országot. Azt rájuk bízzák, hogyan tesznek eleget ennek.

Sok, részben kreatív magyarázat hangzott el az európai partnerek felháborodását kiváltó döntés okáról a kormánytagok részéről. Rétvári Bence belügyi államtitkár például azzal érvelt, hogy Magyarország nem is tehet mást, mert Európa nem járul hozzá a határvédelem költségeihez, viszont büntetést oszt a börtönök túlzsúfoltsága miatt.

Pedig a tagállamok néhány hónapja döntötték el, hogy a külső határok megerősítése érdekében azonnali, gyakorlati lépéseket tesznek, és külön keretet hoznak létre, amit a határőrökre és a meglévő infrastruktúra fenntartására lehet költeni. Az osztrák kancellár értelmezésében, bár új vagy erősebb kerítést nem lehet ebből építeni, karban lehet belőle tartani a jelenlegi határzárat, és az így megspórolt pénzen a tagállamok fejleszthetik a kerítéseiket.