Óriási lehetőség vagy időzített bomba, hogy India a világ legnépesebb országa lesz?
India arányaiban is nagyobb munkaképes korú népességgel rendelkezik, mint bármely más nagy gazdaság. Hiába nő azonban a dolgozni képes emberek aránya, katasztrófához vezethet, ha nem sikerül munkát adni nekik. A kilátások vegyesek.
India népessége áprilisban megelőzi Kínáét, és több mint 1,4286 milliárd fővel a világ legnépesebb országává válik – áll az ENSZ előrejelzésében. Év végére a különbség szabad szemmel is látható lesz, miután lakossága várhatóan eléri az 1,429 milliárd főt, miközben Kínáé 1,426 milliárd főre „esik".
A két ország innentől ellentétes pályát fut be: míg a kormányzati adatok szerint Kína népessége - és ezzel együtt a munkaerő-állománya - gyorsan zsugorodik, a társadalom öregszik, a romló termékenységi ráta pedig már a gazdasági teljesítményben is visszaköszön, addig India népessége 1,7 milliárdon „tetőzhet" 2063-ban. A következő évszázad elejére India népessége várhatóan kétszerese lesz Kínáénak.
Korábban Kínához hasonlóan India is megpróbálta korlátozni a népességnövekedést. A világ egyik első nemzeti családtervezési programját indította el 1952-ben, amikor arra ösztönözte a családokat, hogy csak két gyermeket vállaljanak.
1975-ben Indira Gandhi miniszterelnök a polgári szabadságjogokat korlátozó nemzeti szükségállapotot hirdetett, és kényszersterilizációs kampányt indított a szegénység csökkentése érdekében. A rendőrség vasútállomásokon és buszmegállókban fogdosta össze a férfiakat, hogy vazektómiás táborokba szállítsa őket. A férfiakon végzett kényszersterilizálások száma az 1975-ös 1,3 millióról 1977-re 8,1 millióra emelkedett, akik közül ezrek haltak bele az elfuserált műtétekbe.
Míg azonban Kínában 2015-ig maradt a szigorú egykepolitika, addig Indiában 1977, azaz a szükségállapot megszüntetése után a legszigorúbb intézkedéseket fokozatosan kivezették.
Bár India születési rátája az elmúlt években csökkent (de még így is majdnem eléri a népesség stabilan tartásához szükséges 2,1-t), az ország arányaiban is nagyobb munkaképes korú népességgel rendelkezik, mint bármely más nagy gazdaság.