Hatalmas fordulat előtt India: legalizálhatják az azonos neműek házasságát

3 perc

2023.04.18. 13:28

Az indiai kormány hevesen ellenzi az azonos neműek házasságának legalizálását, „városi elitista koncepciónak” nevezve azt, amely aláássa a vallási és társadalmi értékeket, miután a legfelsőbb bíróságon megkezdődött az LMBTQ-emberek törvényes házassághoz való jogáról szóló tárgyalás.

Kedden az LMBTQ-párok és aktivisták több tucat beadványa került az ország legfelsőbb bírósága elé egy kollektív per részeként, amely az LMBTQ-emberek házasságkötési jogáért és a törvény előtti egyenlőségéért küzd. A testület várhatóan legalább két hétig tárgyalja az ügyet – derült ki a Guardian cikkéből.

Ha pozitív döntés születik, ez lesz a legnagyobb melegjogi változás Indiában 2018 óta, amikor a legfelsőbb bíróság megsemmisítette a homoszexualitást kriminalizáló, még a gyarmati időszakból származó törvényt.

NURPHOTO VIA AFP / DEBAJYOTI CHAKRABORTY

Az azonos neműek házasságáról szóló bírósági tárgyalás egy fokozatos társadalmi változás közepette zajlik Indiában, ahol az LMBTQ-emberek egyre láthatóbbá válnak, különösen a nagyvárosokban és a populáris kultúrában, miközben az egyenlőséghez való joggal kapcsolatban egyre nagyobb a tudatosság. A legtöbben azonban elfogadják, hogy még hosszú út áll előttük a teljes társadalmi elfogadásig, és a megbélyegzéstől és zaklatástól való védelemig, mivel az ország továbbra is mélyen tradicionális és patriarchális.

Hétfőn a Narendra Modi miniszterelnök vezette hindu nacionalista kormány nyilatkozatot küldött a legfelsőbb bíróságnak, amelyben erősen ellenzi az azonos neműek házasságát, és arra törekszik, hogy ejtsék az ügyet a bíróságon.

„Érvényes házasság csak egy biológiai férfi és egy biológiai nő között köthető” – áll a kormány beadványában, amely szerint az azonos nemű pároknak kínált bármilyen egyenlőség ellentétes a vallási értékekkel, és „súlyosan sérti minden állampolgár érdekét”, már csak azért is, mert egy ilyen döntést a parlamentnek kellene meghoznia, nem pedig a bíróságoknak.

A Modi-kormány a közelmúltban egy meleg jogász legfelsőbb bírósági előléptetését is ellenezte, szexuális orientációjára való hivatkozással.

A pert indító ügyvédek azonban optimisták az üggyel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a legfelsőbb bíróság a kormány ellenállásával szemben is több jelentős döntést hozott az LMBTQ-jogokkal kapcsolatban, köztük egy 2014-es ügyet, amely a transzneműeket „harmadik nemként” ismerte el.

Az ügyért harcolók szerint egy olyan országban, mint India, ahol a házasság hatalmas társadalmi tőkével bír, és a társadalom alapkövét képezi, az intézmény megnyitása az azonos nemű párok előtt jelentős lépés lenne az elfogadás felé.

Ha India legalizálja az azonos neműek házasságát, akkor Tajvan után így is csak a második ország lesz egész Ázsiában, amely ezt megteszi. Menaka Guruswamy, az ügyért küzdő egyik ügyvéd, aki a homoszexualitás dekriminalizálásának 2018-as ügyében is élen járt, azt mondta, hogy „teljes mértékben bízik a bíróságban”.

Az ügyben felvetett kérdések között nem csak a házasság, hanem az azonos nemű párok és transzneműek azon joga is szerepel, hogy gyerekeket fogadhassanak örökbe, és hogy családjaik ugyanolyan jogokkal rendelkezzenek, mint a heteroszexuális szülők. Ezt az ügyet ellenezte a kormányzati szerv, a gyerekek jogainak védelmével foglalkozó nemzeti bizottság is, amely a legfelsőbb bírósághoz benyújtott beadványában azt állította, hogy „az azonos nemű párok örökbefogadásának engedélyezése a gyermekek veszélyeztetésével egyenértékű”.

Rohin Bhatt, egy másik, az azonos jogokért küzdő ügyvéd szerint az ügy nemcsak az LMBTQ párokat érinti, hanem az alkotmány értelmében mindenki számára biztosított egyenlőséget is, valamint azt a jogot, hogy nemre, vallásra vagy kasztra való tekintet nélkül mindenki azzal házasodjon, akivel akar, ami különösen fontos egy olyan időszakban, amikor a hindu jobboldal támadja a vallások és kasztok közötti házasságokat.

Bhatt „dehumanizálónak és jogsértőnek” nevezte az azonos neműek házasságát ellenző kormányzati érveket, és azzal vádolja a kormányt, hogy „erősíti a homofóbiát”. Ezt a Modi-kormány azon projektje részeként jellemezte, amellyel az országot az alkotmány demokratikus értékeitől a vallás általi uralom irányába mozdítaná el.

„Az állampolgárok alapvető jogairól van szó” – mondta Bhatt. „Amit kérünk, az csupán annyi, hogy a heteroszexuális párok számára létező jogokat terjesszék ki minden párra; nem több és nem kevesebb.”

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: