700 ígéret: eddig jutottak a globális vízválság megoldásában az ENSZ konferenciáján

6 perc

2023.04.09. 06:15

Miközben az emberiség pazarlóan bánik a vízzel, a világ népességének a fele nem jut megfelelő mennyiségű vagy tisztaságú vízhez. Az ENSZ vízkonferenciáján a diagnózist felállították, de a kormányok nem igazán mutatnak érdeklődést, csak 12 képviseltette magát a legmagasabb szinten.

Ha kevés van belőle, az a baj, ha sok, az is. Olaszország tavaly szükségállapotot hirdetett, mert a leghosszabb folyója, a Pó több helyen kiszáradt, Kaliforniát évszázadok óta nem tapasztalt szárazság sújtotta, a németországi Rajna szintje pedig olyan alacsonyra süllyedt, hogy le kellett állítani a teherhajózást. Ugyanakkor szintén tavaly az amerikai Las Vegas, a dél-koreai Szöul és Pakisztán kétharmada példátlan méretű áradástól szenvedett a rekordesőzések miatt. A vízkörforgásrendszerek „megbolondultak”,

a vízkrízis és a klímaválság szoros összefüggése felett már nem lehet szemet hunyni

– figyelmeztettek szakértők. Az ENSZ 24 év után szervezett első vízkonferenciájának éppen az volt az egyik célja, hogy felhívja a figyelmet az édesvízforrások sérülékenységére és a fenyegető globális vízválságra.

Radikális javaslatokkal vetnének véget a vízválságnak

Növelni kellene a víz árát és radikálisan csökkenteni az állami támogatást az öntözéshez, mert a víz jó részét elpazarolják - javasolja szakértők egy csoportja, köztük a WTO vezérigazgatója. Az ENSZ víz világkonferenciát tart, hogy felhívja a figyelmet: ezen a téren azonnal cselekedni kell.

A New Yorkban tartott háromnapos összejövetelen döntés született arról, hogy az ENSZ-nek lesz vízbiztosa, és a világszervezet égisze alatt létrehoznak egy tudományos testületet. Kormányok, településvezetők, nonprofit szervezetek, vállalatok küldöttségei közel hétszáz kötelezettségvállalást tettek, és ha ez mind megvalósul, akkor a világ elindulhat abba az irányba, hogy mindenki hozzáférhessen az ivóvízhez, és mindenhol megoldott legyen a szennyvízkezelés.