A szánk titka, aminek örülne a bőrünk is: mitől gyógyulnak be olyan gyorsan a sebek?
A szájnyálkahártya gyors regenerálódási képességéből merítenének ötleteket – vagy akár konkrét sejteket is – a kutatók, azt remélve: ilyen úton gyorsítható a krónikus sebek és a műtéti hegek gyógyulása.
A szánkban keletkező sebek gyorsabban gyógyulnak, mint bőrünk sérülései. „Ha megvágjuk a kezünket vagy a lábunkat, egy hétnek is el kell telnie, amíg a seb begyógyul. Ha viszont az arcunkba, ajkunkba harapunk, kellemetlen fájdalmat érzünk, másnap azonban már nyoma sincs a történteknek” – magyarázza Maria Morasso, a Washington melletti Bethesdában működő NIAMS kutatókórház biológusa. A szájüreg sérüléseinek rapid gyógyulása azért fontos, mert a rágómozgások tovább ingerelnék a sebet, és az sem kívánatos, hogy a szánkban megtelepedett baktériumok és mikrobák befészkeljék magukat a szájnyálkahártya repedéseibe.
Morasso és szerzőtársai egy különleges kísérlettel is bizonyították a kétfajta sérülés közti különbséget. A bethesdai vizsgálatban harminc egészséges emberen hajtottak végre biopsziát: három milliméter mélyen mintát vettek a kísérleti alanyok arcának belső oldalából és a váll alatti bőrükből. A kutatók azt tapasztalták, hogy a szájban lévő sebek hamar bezáródtak, a karon ejtett ugyanekkora sérülések ellenben még két héttel később is látszottak. Megesett az is, hogy a sebzett bőr túl lassan vagy már egyáltalán nem volt képes a teljes gyógyulásra.
A krónikus sebek kialakulásának kockázata egyre nő az életkor előrehaladtával. A sebgyógyulás zavaraihoz az elhízás és a cukorbaj is hozzájárul. A sérülések számos esetben nem gyógyulnak nyomtalanul. Komolyabb műtét vagy súlyosabb sérülés után szinte mindenkinél hegek, forradások maradnak valahol a testen, emlékeztetve arra, mi történt. A szájüreg sérülései ugyanakkor nyomtalanul begyógyulnak.