Kerék-Bárczy Szabolcs: A NER-nek nincs kihívója
Lehet-e egyszerre bűnszervezetnek, maffiának és "egyszerűen csak" rossz kormánynak nevezni a fennálló hatalmat. Mi következik az egyikből, mi a másikból és mi a kettős értelmezésből? Szerzőnk a hatpárti megállapodásról ír és a jelenlegi magyar politikai valóság egy, a jellemző értelmezéstől eltérő változatát kínálja.
2020. december 20-án hat, kormányon nem lévő párt aláírt egy megállapodást azon okból, hogy 2022-ben lebontsa az „Orbán-rendszert”. A céljuk eléréséhez szükségesnek vélt lépéseket tizenhárom pontban összegzik. Sajátos módon semmi váratlan nem történt, ám a választások közelsége miatt mégis óriásira nőtt a tét: nem mindegy, hogy ki mit mond és tesz, illetve kinek mit hisz el a közvélemény, mert ez befolyásolja majd hosszú távra a haza sorsát.
Öntudatos, idealista, demokrata polgárként érzem szükségét annak, hogy rögzítsem és dokumentáljam az ezzel kapcsolatos gondolataimat, mintegy jelezve, hogy létezik a magyar politikai valóság értelmezésének alternatívája, amely gyökeresen eltér a mértékadó és mérsékelt nyilvánosság szinte minden fórumán megjelentektől.
I.
A szóban forgó pártok – nyilván szándékosan – nem definiálják az „Orbán-rendszert”. Ám szerződésükből az derül ki, hogy a fennálló rezsimhez, mint egy ilyen vagy olyan jelzőkkel ellátott, de mégis „normál” pártok által megbízott „normál” kormányhoz viszonyulnak. Amellyel szemben nyilván hasonló módon lépnek fel, amint tették ezt az elmúlt évek során: széleskörű szakpolitikai elképzeléseket kreálnak és tárnak a választók elé, folyamatos, érvelésen, meggyőzésen alapuló párbeszédben állnak a kormánnyal és az azt alkotó pártok prominenseivel, vitára hívják a rezsim vezetőit, velük diskurzust is folytatnak a nyilvánosságban akkor, ha amazok kegyeskednek szóba állni velük, teljes jogú tagként vesznek részt az Orbán-rezsim közjogi intézményeiben és így tovább.
Závecz Tibor: Már 2021 is arról fog szólni, ki nyeri a 2022-es választást
Nehéz éven vagyunk túl a járvány miatt, egyre többen vannak, akik 2021-ben sem remélnek javulást az anyagi helyzetükben. Mindez a kormányra üt vissza, amely még a járvány megszűnését sem tudja majd győzelemként eladni - mondja a Závecz Research ügyvezető igazgatója.
Való igaz, egy mégoly rossz kormányhoz így kell állni: érveket ütköztetve egymással, aprólékos munkával építve fel közpolitikai alternatívákat és a gyakorlati politikai cselekvés stratégiáit, ezek képviseletéhez megfelelő vezetőket és képviselőket választva.