Az OTP vezérhelyettese szerint nincs gond, amíg tisztességes a verseny

5 perc

2020.10.19. 11:00

Várható-e csődhullám, hogyan kezelik a bajba jutott adósokat, jó-e az alacsony kamat, kockázatosak-e a jegybanki kötvényprogram nyertesei? Erről beszélt a HVG-nek Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.

HVG: Jóllehet nem siet a kormány a fél évvel meghosszabbítandó törlesztési moratórium részleteinek közlésével, az már látszik, hogy a leginkább rászorulók kicsúszhatnak belőle. Mi lesz velük?

Wolf László: Mire megszületik a jogszabály, talán finomítanak majd az eddig ismert feltételeken, a bankszövetség is tárgyalt erről a kormánnyal. A szándék jogos és jó, de azt az alapelvet kellene követni, hogy rászorultsági alapon járjon a támogatás, az kapjon további türelmi időt a törlesztésre, akinek a gondjait valóban a vírus okozta. Ez pedig nem feltétlenül attól függ, hogy mondjuk gyermekes vagy gyermektelen adósról van-e szó. Azoknak az ügyfeleknek, akik együttműködnek a bankkal, akár vállalati, akár lakossági adósok, magunktól is ajánlunk adósmentő eszközöket, függetlenül a leendő jogszabálytól.

Több fontos kérdés is felmerül az Orbán által bejelentett hitelmoratórium kapcsán

Nőhet-e a visszafizetendő összeg? Hogyan fogják a bankok ellenőrizni a jogosultságot? Milyen hatása lehet a moratórium meghosszabbításának a hitelünkre? Többek közt ezeket a kérdéseket járja végig a Bankmonitor.

HVG: A lakossági ügyfelek automatikusan a moratóriumban maradhatnak, ha nyugdíjasok, gyerekesek, munkanélküliek vagy közfoglalkoztatottak. De tudja ezt róluk a bank?

W. L.: Nem mindenkiről. A kormánynak kell gondoskodnia azokról az információs csatornákról, amelyeken keresztül ellenőrizhetjük, jár-e majd a moratórium az adósainknak, vagy sem.

HVG: A cégeknél sem lesz egyszerű eldönteni, hogy a vírus miatt csökkent-e az árbevételük legalább 25 százalékkal.

W. L.: Ezt valószínűleg pontosan tisztázza majd a jogszabály. A moratórium miatt jelenleg nálunk a vállalati hitelállomány 40 százalékát nem törlesztik, de nem feltétlenül azok, akiknek visszaesett az árbevételük a járványhelyzetben; sok más oka is lehet, hogy éltek a lehetőséggel. Úgy látjuk, a legtöbben még tudnának fizetni, s a vírus második hullámában sem várok tömeges bedőlést. De még nem látjuk a végét, ezért óvatosságból

azzal számolunk, hogy a vállalati adós ügyfeleink körülbelül tíz százaléka kerülhet nehéz helyzetbe.