Bajnainak van esélye rá

2 perc

2009.04.15. 09:12

A magyarországi kormányváltásról szerdán csak a Vremja Novosztyej című napilap közölt cikket "Válságellenes liba" címmel, míg az orosz sajtó túlnyomó része tényhírekben számolt be a magyarországi történésekről.

A Vremja Novosztyej ismertette az eljárást, a konstruktív bizalmatlansági indítványt. Megemlíti, hogy ehhez az eszközhöz Magyarország újabb történelmében először folyamodtak, s hogy ez lehetővé tette az előre hozott választások elkerülését. Szakértőket idézve rámutatott: Oszkó Péter jelölése a pénzügyminiszteri tisztségre azt jelzi, hogy az új kabinet a kemény strukturális reformokat és az állami kiadások szigorú csökkentését választja.

A Bajnai Gordon által ismertetett kemény válságellenes intézkedéseket részletezve az írás Kiszelly Zoltán politológust idézte, aki úgy vélekedett: a baloldal népszerűsége a nulla felé tart, de a reformokra kevesebb az ideje, mint hinné, mert a júniusi európai parlamenti választások tükrözik majd a közvélemény állását. A politológus szerint a Bajnai-kormány csekély támogatásra van ítélve, s hacsak nyárig nem következik be változás a jó irányban, a közvélemény végleg a jobboldal felé fordul, ugyanakkor népszerűtlen intézkedések nélkül semmiféle változás nem lesz.

A szerző megállapította: "A magyar jobboldal, élén az Orbán Viktor volt kormányfő vezette Fidesszel, propaganda-támadásában a Gyurcsány-örökség nem csupán gazdasági, hanem külpolitikai irányvonalának felülvizsgálatára is felszólított, egyebek között Oroszországgal kapcsolatban. A Mol-részvénycsomag Szurgutnyeftyegaz által történt megvásárlásának kivizsgálására irányuló jobboldali követeléshez csatlakozott Sólyom László államfő is. A helyi politikusok egy részében elégedetlenséget keltett az is, hogy a Malév tulajdonjoga az orosz VEB bankhoz került." A szerző idézett egy neve mellőzését kérő, jól informált budapesti forrást, aki szerint "a Mol-részvények megvásárlásával Oroszország valójában biztosította Magyarország számára a stabil energiaszállítást, a Malévot pedig egyenesen a csődtől mentette meg", és "egyes politikusok jól kihasználták, hogy Oroszország nem fordított energiát PR-kampány szervezésére eme Magyarország számára előnyös üzletek köré".
 
Végül a Vremja Novosztyej cikke egy moszkvai orosz szakértőt idézve rámutatott: Oroszország olyan téma, amely mentén a magyar politikában gyakran húzódik választóvonal. A nyilatkozó úgy látja: "A jobboldal magyarországi hatalomra kerülése esetén elkerülhetetlenül elfordulnak a Moszkvával stratégiai együttműködésre törekvő Gyurcsány-irányvonaltól, s emellett Magyarország újra felveti majd a határokon túli magyar kisebbségek kérdését, és összevész a szomszéd országokkal." A nyilatkozó szerint "Bajnai Gordonnak van esélye rá, hogy visszatartsa Magyarországot a revans-ideológia kiújulásától", de ezt az esélyt egyelőre lehetetlen pontosan értékelni.