Sólyom: Bajnai megválasztása alkotmányos

2 perc

2009.04.15. 08:24

Az új miniszterelnök, Bajnai Gordon megválasztása ellen semmiféle alkotmányos kifogás nem emelhető - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök, miután megbeszélést folytatott Bajnai Gordon miniszterelnökkel a Sándor-palotában.

"Feltett szándékom, hogy ellátom minden alkotmányos kötelezettségemet, és ellátom azt a kötelességet is, hogy az államfő együttműködik a kormánnyal" - fogalmazott Sólyom László a csaknem másfél órás találkozó után. Ám az ország érdekében szerencsésebb megoldásnak tartotta volna az előre hozott választásokat.

Sólyom kiemelte: a köztársasági elnöknek nincs alkotmányos lehetősége arra, hogy feloszlassa a parlamentet. Az elnök azért, hogy politikai beszédet mondjon az Országgyűlés feloszlatása reményében, nyilván nem fog bemenni a parlamentbe. "Ezt ne várja tőlem senki" - tette hozzá az államfő.

Sólyom feltette a kérdést is a kormányfőnek, hogy vajon mit is jelent a válságkezelő kormány. Az államfő felhívta a figyelmet arra, hogy Bajnai Gordon hamarosan ismertetni fogja elképzeléseit, ezért helyette nem mondhatja el a programját.

Mint mondta, beszéltek a családpolitikával kapcsolatos kormányzati intézkedésekről, melyek, mint hangsúlyozta, nem hoznak közvetlen bevételt ez alatt az egy év alatt, de melyek annak jelzései, hogy valami megindult Magyarországon. Arra azonban megkérte a kormányfőt, hogy gondolják át, vajon a gyesen és a gyeden kell-e spórolni. Sólyom szerint a legutolsó réteg, amelyhez hozzá lehet nyúlni, a gyereket vállaló és a kisgyerekes családok rétege.

Sólyom hangsúlyozta: örömmel üdvözölte, hogy vannak olyan tárcák, melyek a válságkezeléssel foglalkoznak majd, és amelyek kabinetszerűen, külön fognak működni. Üdvözölte azt is, hogy Bajnai Gordon nem veszi úgy, hogy a gazdasági szükséghelyzetre való tekintettel az alkotmányosság bizonyos részeit el lehet hanyagolni, mint tették ezt a Horn-kormány idején a Bokros-csomaggal.

A köztársasági elnök tájékoztatása szerint feltette a kormányfőnek a kérdést, mit jelent, hogy Kiss Péter a miniszterelnök politikai helyettese. Bajnai azt válaszolta, hogy Kiss Péter a "híd" szerepet látja el a kormány és a kormány fő támogatását nyújtó MSZP között - mondta az államfő.

Sólyom megemlítette, hogy az új miniszterelnök segítségét kérte abban, hogy minél hamarabb meg lehessen választani a Legfelsőbb Bíróság elnökét. Az államfő reményét fejezte ki, hogy végre lesz koncepciója a magyar külpolitikának, és tisztázzák végre az euroatlanti és az orosz viszony jellegét, továbbá azt is, hogy hol van az értékek közösségén, hol pedig az érdekek közösségén alapuló együttműködés. Azt is kérte a kormánytól, hogy legyen világos szomszédságpolitikája.

Az államfő fontosnak nevezte azt, hogy a cigánykérdés mellett nem mehet el a kormány. Ha a szociális helyzet romlik, a cigányságot még inkább fogja érinteni, mint eddig. Az utóbbi időben erőszakos bűncselekményeket követnek el a cigányság terhére, azt azonban, hogy ezeknek mi a motívumuk, nem tudjuk. Tűrhetetlennek nevezte, hogy a rendőrség képtelen hosszú idő óta ezeket felderíteni.

Beszéltek arról is, hogy mi lesz a várható társadalmi nyugtalansággal az új kormány megválasztása miatt. Alapvető, hogy mindezek a véleménynyilvánítások "a lehető legtökéletesebb alkotmányos rendben" történjenek. Sólyom felhívta a figyelmet arra: a tüntetők egy kisebb csoportja erőszakosabb, mint eddig volt, ez ellen minden eszközzel fel kell lépni. Az azonban üdvözlendő, hogy a tüntetők egy része elhatárolódik ettől az erőszakos csoporttól.


Bajnai és Sólyom. Parola a palotában
© MTI - Koszticsák Szilárd