Romániában is jóléti rendszerváltás készülődik?
Elbukott hétfőn a román szenátusban az a kormányrendelet, amely a pedagógusok 50 százalékos béremelését október elsejéről jövő év április elsejére halasztotta.
Korábban a kabinet azért döntött a halasztásról, mert tartott a költségvetés egyensúlyának megbomlásától. A szenátus döntése még nem végleges, ugyanis ügydöntő jogkörrel ebben a kérdésben a képviselőház rendelkezik.
A román parlamentben szintén hétfőn elhalasztották a kormány menesztését követelő bizalmatlansági indítvány megvitatását. Az indítványt a Demokrata Liberális Párt (PD-L) nyújtotta be a kabinet ellen a pedagógusok béremelésének elhalasztása miatt.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak hétfőn Romániában az egyetemi tanárok és a közoktatásban dolgozó pedagógusok. A tanárok amiatt elégedetlenek, hogy a kormány korábban október 1-ről 2009. április 1-re halasztotta az 50 százalékos béremelésüket, amelyet a parlament törvénymódosítás formájában hagyott jóvá szeptember végén. Hétfőn többezer tanár déli 12 óra és délután 2 óra között nem tartott órát. A pedagógusok a sztrájk ideje alatt felügyeltek a gyerekekre, de nem foglalkoztak a tananyaggal.
A román pedagógusok már a múlt hétfőn is sztrájkoltak, akkor az oktatási minisztérium adatai szerint körülbelül 35 ezer tanár függesztette fel tevékenységét egy egész napra. A tanárok általános sztrájk keretében november 18-án készülnek hasonló akcióra, mégpedig meghatározatlan időre.
A román kormánynak valóságos sztrájkhullámra kell számítania novemberben, hiszen a pedagógusok 50 százalékos béremeléséről szóló törvény elfogadása után az egészségügyben dolgozók és a köztisztviselők is hasonló fizetésemelést követeltek.