Egy román hacker több száz kormányzati szervert tört fel

1 perc

2006.12.04. 10:05

Az Egyesült Államok több mint 150 kormányzati számítógépének – köztük a Haditengerészet, az Energiaügyi Minisztérium és a NASA szervereinek - feltörésével vádolnak egy román férfit a hatóságok.

Másfélmillió dolláros kattintások
© sxc.hu
Az aradi Viktor Faur két év alatt másfél millió dolláros veszteséget okozott az Egyesült Államok kormányának, mígnem múlt hónapban perbe fogta a szövetségi bíróság.

„A román férfi betörései nyomán a rendszerből kikerült, és javításra szoruló gépek olyan tudományos adatokat gyűjtöttek, melyek nem pótolhatóak” – mondta Brian Hoffstadt megbízott helyettes ügyvéd a Mercury Newsnak.

A tízszeresen megvádolt férfit bűnszövetkezetben való részvétellel, a kormányzati gépekbe történő illegális behatolással és szándékos károkozással vádolják. Ha minden vádpontban bűnösnek találják, akár 54 év letöltendő fegyházbüntetést is kiszabhatnak rá, az Egyesült Államok törvényei szerint.

Faurt Los Angelesbe szállítják majd, ha lezárulnak az ellene a fentiektől függetlenül, Romániában futó szintén hackelés miatt indult perek – mondta Thom Mrozek a perben az USÁ-t képviselő ügyvéd szóvivője. Az egyelőre nem ismert, hogy Faur fogadott-e fel ügyvédet az Egyesült Államokban ügyének képviseltére.

Az amerikai kormány szerint Faur állítólag a WhiteHat nevű csoport vezetője volt, mely azért jött létre, hogy amerikai kormányzati gépekre jusson be, azok ugyanis közismerten a legnehezebben feltörhető rendszereknek számítanak.

A román férfi egy olyan szoftvert használt, mely felhasználónevek és kódok millióit próbálta végig, míg bejutott egy-egy szerverre, s ott átvehette az uralmat – derül ki a vádiratból. Ezután, úgy állította át a megtört gépeket, hogy azok csevegő szobaként működjenek, és ezeken keresztül kommunikáljanak egymással a WhiteHat tagjai – mondta Hoffstadt.

A betörések során Faur ráadásul további gépek belépési jelszavait is kereste a rendszereken, hogy így a WhiteHat tagjai további gépekre jussanak be illetéktelenül. A feltört gépek tudományos adatok gyűjtésére és elemzésére szolgáltak, és újabb technológiákhoz segítették hozzá a kutatókat. Egy-egy betörést követően a mérnökök és kutatók kénytelenek voltak manuálisan kommunikálni űrhajók legénységével és irányító központjával, míg a rendszereket újra nem telepítették.