AIDS-ellenes világnapi rendezvény Budapesten

1 perc

2005.12.01. 11:38

StopAIDS! A tudatlanság veszélyt jelent mottóval rendezték meg az AIDS elleni világnap budapesti programjait.

Évente ötmillió
Világszerte 40 millió HIV-fertőzöttet tartanak nyilván és évente ötmillió ember hal meg AIDS-ben. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) 1988-ban nyilvánította december 1-jét az AIDS elleni küzdelem világnapjává. A betegségért felelős HIV-vírust 1983-ban izolálták, és 1985-re kifejlesztették a vírus azonosítására szolgáló teszteket is.
A HIV-vírus lassú folyamatban támadja meg és rombolja le a szervezet immunrendszerét, s így a fertőzött személyt védtelenné teszi különböző betegségekkel szemben, melyek előbb-utóbb a halálát okozzák. Az AIDS a HIV-fertőzés utolsó szakaszának tekintendő.
A Ferencvárosi Művelődési Központban Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízott elmondta, Magyarország az elmúlt húsz évben sokat tett a járvány megfékezéséért, de a társadalmi kommunikációt folyamatosan meg kell
újítani.
   
Elmondta: Magyarország az enyhén fertőzött országok közé tartozik, és bár emelkedett a HIV-pozitív esetek száma, ez a változás nem drámai. Példaként Oroszországot említette, ahol évente 325 ezer HIV-fertőzöttet regisztrálnak, bár becslések szerint számuk millióra is tehető.
   
Ócsai Lajos, az Országos Tisztiorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezetője elmondta: Magyarország időben elkezdte a szűrővizsgálatok bevezetését, jelenleg húsz helyen várják anonim szűréssel a lakosságot.
   
Pásztor Timóteus, a Plusz Egyesület vezetője, aki maga is beteg, elmondta: az országban a szervezetük az egyetlen, amely HIV-fertőzötteket és AIDS-betegeket tömörít. Szerint ezen a területen egyre nagyobb a szakadék a
kormány és a civil szervezetek között. Meglátása szerint "lanyhul" a betegekkel való törődés, illetve központi támogatás nélkül egyre nehezebb az egyesület működése.