Újra sasszámlálást hirdetett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Legutóbb 15 ezer nappali ragadozómadarat jegyeztek fel az országban, közülük 2200 sast.
Itt a tél, ezrével érkeznek a sasok telelni Magyarországra és környékére. Ennek örömére a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a nemzetipark-igazgatóságot, és több ország civil szervezetei újra elindítják a sasszinkron elnevezésű sasszámlálást.
Az eseményt azért nevezik szinkronnak, mert a Kárpát-medence összes jelentős sastelelőhelyén egyszerre számolják meg az állatokat – a névvel ellentétben nem csak sasokat, hanem mind a 17, rendszeresen itt telelő nappali ragadozómadár-faj egyedeit, sólymokat, kányákat, héjákat, ölyveket is. Egy éve ilyenkor 400 magyar, szlovák, cseh, osztrák, szerb és román madártani szakember összesen több mint 15 ezer madarat jegyzett fel, kétharmadukat Magyarországon, ebből közel 2200 volt a sas.
A legnagyobb számban rétisasok, illetve parlagi sasok vannak jelen – az egyébként is itt élőkhöz telente északról még többen csatlakoznak. Ritkaság, de minden évben, amikor megszámolják a madarakat, előfordul néhány szirti sas és fekete sas is.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így fermentáltunk savanyú káposztát
Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.