Az automatákba csak az új rendszer szerint címkézett, feliratozott csomagolásokat lehet bedobni. Régi csomagolással próbálkozni fölösleges, és károsíthatja is az automatát.
A csomagolásvisszaváltó automatába csak az dobható be, ami után már fizetett visszaváltási díjat a vásárló, más palack, doboz nem. A visszaváltó berendezésekbe olyan palackot bedobni, amely nem felel meg a követelményeknek, a beüzemelést követően is károkat okozhat – figyelmeztet közleményében az Országos Kereskedelmi Szövetség.
A szervezet azért látta szükségét figyelmeztető közleményt kiadni, mert miután hivatalosan január 1-jével elindult csomagolásvisszaváltási rendszer, sokan megpróbáltak üvegeket, dobozokat bedobni az automatákba. Több híradás is megjelent arról, hogy az eszközök nem működnek, a bedobott italcsomagolások ellenében pedig estenként nem használható utalványokat adnak ki.
Már itt vannak a visszaváltó-automaták, de még hónapokig hiába tartjuk a markunkat a kuponért
A bedobott csomagolások azonban szinte biztos, hogy még nem az új rendszer előírásai szerint készültek. Az új előírások csak azokra az italféleségekre vonatkoznak, amelyeken a gyártó ezt fel is tünteti a csomagoláson, palackokon.
Az ilyen csomagolású italok 2024. első féléve során fokozatosan fognak megjelenni az üzletek polcain,
az év első napjaiban ez nem volt várható.
A gyártók részéről az átállás az új címkézésre, feliratozásra egy időigényes folyamat, ezért is alakított ki a jogalkotó egy június végéig tartó türelmi időszakot az átállásra.
Az új rendszerről ebben a cikkben szedtünk össze minden fontos információt:
Felesleges már most gyűjteni a PET-palackokat, de elmondjuk, januártól hogyan működik a visszaváltás
Több mint 3,5 milliárd darab palack visszagyűjtésének hatékonyabbá tételét reméli az állam a januárban induló visszaváltási rendszertől, amelynek a legfontosabb eleme a fogyasztók számára az, hogy 50 forintos pluszköltségtől szabadítja meg őket, ha az italcsomagolásokat visszaviszik egy automatába. Az erről szóló rendelet a héten jelent meg a Magyar Közlönyben, megnéztük, milyen változásokkal jár ez majd.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így fermentáltunk savanyú káposztát
Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.