A berkenye ma már ritkaságnak számít, a szekszárdi Remete-kápolna kertjében álló fa 5322 szavazattal nyerte a versenyt.
A szekszárdi Remete-kápolna kertjében álló berkenyefa nyerte el idén az Év Fája címet az online megrendezett voksoláson, jelentette be a versenyt szervező Ökotárs Alapítvány. A szekszárdi berkenye 5322 szavazatot kapott.
„A fa környezetét átjárja a szakralitás, ami eredendően a közelében fakadó forrásnak köszönhető. A népies nevén Remete-csurgó a 19. századi térképeken Mária-kút néven szerepel. Jó ízű vizét ma is isszák. Mellé épült 1751 és 1757 között a barokk Remete-kápolna”
– idézik a szervezők.
A versenyt 2010 óta minden évben megszervezik, idén 21 fát jelöltek és szakmai zsűri választotta ki a 9 döntőst. Az Év fája egy speciális kezelést nyert, az Országos Erdészeti Egyesület különdíjasa az újtitkosi „Százéves” fűzfa lett, ő ajándékcsomagot kapott.
A házi berkenye (Sorbus domestica) akár 300-400 évig is él, ma már ritkaságnak számít, ezért természetvédelmi oltalom alatt áll.
(Borítókép: evfaja.hu / Koncz Ádám)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?
Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.