Az új, a szabályok ellen vétő üzemeknek kedvező változtatás ellen tiltakoznak a környezetvédők, a Párbeszéd, és az LMP is.
Az LMP és a Párbeszéd is az Alkotmánybírósághoz fordul egy friss kormányrendelet miatt, amely a veszélyhelyzetre hivatkozva teljesen felpuhítja a szennyező, és jogszabályellenesen működő gyárakkal szembeni szankciós gyakorlatot. Az LMP így foglalta össze a változtatás lényegét: ha a szabályszegő üzem szerződést köt az illetékes hatósággal és vállalja, hogy megszünteti a jogellenességet, akkor az erre szabott határidőn belül nem szankcionálható, így nem lehet működési engedélyüket sem felfüggeszteni.
A zöldpárt szerint „ezzel a rendelettel a kormány teljes egészben megszüntette a már amúgy is véglegesen felpuhított és ellehetetlenített környezetvédelmi intézményrendszer utolsó darabjait is.”
Mérgező anyagokat bocsátasz ki? Szennyezed a vizet, a levegőt, vagy általában a környezetet? Semmi baj, nem büntetünk meg! Helyette kötünk egy szerződést, amiben megígéred, hogy majd nem fogsz szennyezni! Díjat kéne fizetned az általad gyártott akkumulátorok után? Ezt is megspóroljuk neked! Fizessen az, akinek eladod!
- ez már a Párbeszéd-Zöldek politikusának, Jávor Benedeknek az értelmezése az új szabályról. A politikus Facebook-bejegyzésében azt írta, az akkumulátoripar mára állam az államban, engedélyeik botrányosan megengedőek, ellenőrzésük felületes, büntetéseik jelképesek. A kormány pedig ezzel a rendelettel még tovább lazítja ezt a rendszert. A Párbeszéd-Zöldek is felszólítják a kormányt a rendelet visszavonására, de közölték: emellett ők is az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Indoklásuk szerint
az Alaptörvénybe és korábbi alkotmánybírósági döntésekbe ütközik a kormány rendeleti szabályozása a jogsértő akkumulátorgyáraknak biztosított büntetlenségről.
A témában a WWF Magyarország is kiadott egy állásfoglalást. A szervezet szerint az egészséges környezethez való jog nem rendelhető alá gazdasági érdekeknek. A WWF szintén felszólítja a kormányt a rendelet hatályon kívül helyezésére.
Ami pedig az akkumulátoripari üzemek szabálykövetési hajlandóságát, valamint környezet- és munkavédelmi számonkérhetőségét illeti, a hvg360 cikksorozatban foglalkozott:
Anett a soron még dolgozott, Niki a mosdóban már hányt - jegyzőkönyvek tanúskodnak a súlyos akkugyári balesetekről
Mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok, kigyulladt gyártósor.
Behajolt a gyártósorba, beszorult, egy héttel később a Honvédkórházban halt meg
A gödi Samsung SDI az első akkumulátorgyár volt Magyarországon, amelyben egy súlyos baleset történt.
Anett a soron még dolgozott, Niki a mosdóban már hányt - jegyzőkönyvek tanúskodnak a súlyos akkugyári balesetekről
Mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok, kigyulladt gyártósor - ez csak néhány példa azon balesetek közül, amik az utóbbi években történtek a magyarországi akkumulátorgyárakban. Kikértük a kormányhivataloktól az akkugyárakat érintő határozatokat, ezek alapján tártuk fel, mik történtek az elmúlt három évben a Távol-Keletről idetelepült gyárakban.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más
Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.