Zhvg hvg.hu 2023. szeptember. 19. 11:08

A villámárvizek mellett érkeznek a villámaszályok is

Gyorsan kiszárad a talaj, nehéz előrejelezni, súlyos károkat okoz, és egyre gyakoribbá válhat. Ismerkedjen meg a villámaszállyal!

Zhvg
Friss cikkek a témában

Nehezebb előrejelezni, de szaporodni fog a számuk a villámaszályoknak – írja a Másfélfok, ami szerint muszáj lesz felkészülni a jelenségre. Mint írják csalóka, hogy most kellemesnek tűnik az időjárás, mivel így is közepes vagy nagyfokú aszályt jelez az ország jelentős területein az Országos Meteorológiai Szolgálat aszálytérképe.

A villámaszály jellegzetessége, hogy a normálisnak tekintett állapotokat rövid időn belül kritikusan szárazra változtathatja, szemben a jól ismert, lassabban kialakuló tartós aszályokkal. Emiatt a tartós aszállyal szemben előrejelezni is nehéz, amivel hatalmas károkat okoz a mezőgazdaságnak, és az ökoszisztémának. 2012-ben egy ilyen gyors aszály 30 milliárd dolláros gazdasági veszteséget okozott az USA-ban, illetve egy évre rá Kínában, 2015-ben pedig Afrikában is előfordult, súlyos hatásokkal.

A villámaszály, mint elnevezés körülbelül 20 éves, kialakulása pedig összefügg a párolgás sebességével. Jellemzője például, hogy

  • a hőmérséklet, a szél és a beérkező napsugárzás gyors változása nyomán, néhány héten vagy akár napon belül kialakul,
  • a talajnedvesség gyorsan csökken a felső talajrétegekben,
  • a növényekben csökken a fotoszintézis-aktivitás, és pusztulni kezd a lombkorona.

A lap figyelmeztet, hogy a világ 33 globális régiójának háromnegyedében növekedett az arányuk a tartós aszályokhoz képest, és van, ahol a sebességük is nőtt, például Európában is.

Magyarroszágon, pontosabban az országot is magába foglaló kelet-európai régióban a legoptimistább vizsgált forgatókönyv szerint is a termőföldek 35 százalékán várható villámaszály-kockázat a század végére.

Az általuk okozott károk megelőzése érdekében fejleszteni szükséges a meteorológiai szolgáltatásokat, az különböző mérő- és aszályfigyelő eszközöket, hatékony korai figyelmeztető-rendszereket kialakítani, emellett vízmegtartó megoldásokkal csökkenteni a kockázatoka, és persze jelentősen csökkenteni a káros gázkibocsátást – írja a Másfélfok.

tudatos mindennapok
Hirdetés