A szakértők szerint „összetojás" történhetett, valószínűleg kettőnél több szülő gondozza a kismadarakat.
Soha nem volt még példa arra, amit magyar madárvédők felfedeztek Lajosmizse határában július 7-én: 10 szalakóta fióka nevelkedik ugyanabban az odúban.
Ez a madárfaj jellemzően 3-5 tojásos fészekaljakat rak, már az is ritka, ha 6 tojást lehet találni egy odúban.
Ennek ellenére Magyarországon többször találtak már rekorder 9 fiókás fészkeket, de az világrekord, amit a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) budapesti csoportja a fokozottan védett szalakóták számára kihelyezett mesterséges odúkat ellenőrizve talált.
Ezeknél a családoknál valószínűsíthető, hogy kettőnél több szülő etet, de ennek vizsgálatára nem volt lehetősége az MME-nek.
A fiókák jelölőgyűrűt kaptak, ami lehetőséget kínál a kirepülést követő azonosításukra, vonulásuk, területhűségük ellenőrzésére.
Az MME Duna-Tisza közén és Tiszántúlon dolgozó helyi csoportjai elkezdték segíteni a fajt nagyméretű, D-típusú mesterséges odúk tömeges kihelyezésével, a 2000-es években pedig két nagy EU-pályázat is hozzájárult ahhoz, hogy a hazai szalakóta-állomány jelenleg már 2500 pár felett van, és a faj egyre gyakrabban költ zöld küllő és fekete harkály által készített természetes odúkban. Az MME szerint ez a védelmi program legfontosabb eredménye.
A magyarországi szalakóta-állomány napjainkban a legnagyobb az Európai Unióban, és folyamatosan növekszik.
Pusztai fajként a szalakóta jól alkalmazkodik az aszályos évekhez, mivel a fő táplálékbázisát képező rovarokat, köztük különösen a sáskákat ilyenkor is megtalálja. Ezt igazolja, hogy számuk a 2021-2022-ben tapasztalt szélsőséges években is emelkedett itthon.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így fermentáltunk savanyú káposztát
Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.