Magyarországon is enyhén megnőhet a háttérszennyezés, illetve a naplementék, napkelték színének változásából lehet következtetni majd a hatásra.
Ahogy arról korábban írtunk, szerdán Észak-Amerikában több 10 millió ember ébredt olyan helyen, ahol veszélyesen szennyezett volt a levegő a kanadai erdőtüzek miatt. Ráadásul szerdára a füst délre sodródott, ezzel sűrű, sárga ködbe burkolta New Yorkot, ami ekkor a világ egyik legrosszabb levegőminőségű metropoliszának számított – írja a Reuters.
„A rossz levegőminőségre előre figyelmeztettek, de ekkor még nem vettem komolyan" – mondta a hvg.hu-nak Kiss Péter, kint élő magyar, a MÓKA podcast vezetője, aki eleinte csak annyit érzékelt, hogy párás, szmogos volt a levegő, majd egyre sötétebb lett, és a levegőminőségi index is nagyon rossz értéket mutatott. Mint mondta, mostanra már
„tábortűzszag uralkodik a városban, sok ember köhög és nehezen kap levegőt. A város működése azonban nem állt le, az autók rendesen közlekednek, annyi különbséggel, hogy mindenki felkapcsolt lámpával jár a sötét miatt"
– mesélte Péter, aki csak egy bankba nem tudott bejutni szerdán, mert zárva volt a rendkívüli helyzet miatt.
Philip, egy tősgyökeres New York-i azonban már borúlátóbban látja a helyzetet:
„az égbolt színe mellett az általános hangulat is elég hátborzongató: az utcákon egyfajta csend honol, és az elővigyázatosság olyan szintű, mint a járvány kitörésekor volt."
Hozzátette, hogy az emberek egyelőre otthon maradnak, a rendezvényeket törölték vagy elhalasztották, és mindenki újra elővette a maszkját. Ráadásul azt sem tudni, hogy mikor lesz vége a helyzetnek: még a hírügynökségek szerint sem világos, hogy a dolgok mikor nyugszanak meg.
A Reuters beszámolt arról is, hogy sok üzlet bezárt a városban az extrém körülmények miatt, és olyan szabadtéri programok maradtak el, mint a New York Road Runners szervezet által a futás világnapja alkalmából tervezett eseménye. Az Egyesült Államok keleti partvidékén az iskolákban is elmaradtak a szabadtéri programok, a légi közlekedést korlátozták, és amerikaiak millióit szólították fel arra, hogy inkább maradjanak otthon szerdán.
Sokaknak nehéz a légzés, többen szorultak sürgősségi ellátásra
Az amerikai Országos Meteorológiai Szolgálat az egész Atlanti-óceán partvidékre levegőminőségi riasztást adott ki, és Vermonttól Dél-Karolináig, valamint Ohio és Kansas nyugati részén is arra figyelmeztették a lakosokat, hogy a szabadban töltött idő légzési problémákat okozhat a légkörben lévő finom részecskék magas szintje miatt. Az égbolt New York és számos más észak-amerikai város felett egyre ködösebb lett, és a füstös égbolton kísérteties sárgás árnyalat szűrődött át.
Péter elmondta, a hatóságok mindenkinek azt javasolják, hogy viseljen speciális levegőszűrő maszkot, így nem véletlen, hogy a manhattani Home Depot áruházban elfogytak a légtisztítók és a maszkok is.
A Reutersnek egy manhattani Broadway-en sétáló férfi – akinek a forgalmi vizsgája maradt el a szmog miatt – arra panaszkodott, hogy nehéz számára a légzés. A füstös levegő azonban különösen a szabadban dolgozó embereket, az idősebbeket, és a szív- vagy légzési problémákkal élőket viselte meg. A füstöt egyébként összefüggésbe hozták többek között a szívroham és a stroke magasabb előfordulási arányával, és
az asztma, más légzőszervi megbetegedések, szemirritáció, bőrviszketés és kiütések miatti sürgősségi ellátások számának növekedésével.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontja alapján nincs olyan ismert légszennyezési szint, mely ne lenne káros az emberi szervezet számára. A határértékekre azonban szükség van, ezek meghatározásakor abból indulnak ki, hogy mely szintek esetén nem nő jelentősen a megbetegedések száma. A szálló por határérték szempontjából az erdőtüzek rendkívül apró részecskéjű égéstermékei miatt a Pm2,5, vagyis a 2500 nanométer alatti részecskék száma a legfontosabb. Erre a WHO éves átlagban mért ajánlása maximum 5 mikrogramm köbméterenként.
Az erdőtüzek miatt mért értékek Kanada és az USA egyes területein jelenleg azonban meghaladják a 300 mikrogramm/köbméter értéket.
– mondta el a hvg.hu-nak Horváth Zsolt környezetvédelmi mérnök, a Levegő Munkacsoport Országos Környezetvédő Egyesület munkatársa.
Hozzátette, hogy minél kisebbek a belélegezett részecskék, annál komolyabb és gyorsabban bekövetkező egészségügyi hatásokkal kell számolnunk. „A néhány száz nanométeres részecskék akadály nélkül átjutnak a légcső, és tüdő természetes védekező rendszerén, és bejutnak a véráramba, ezzel jelentősen növelve a szív és érrendszeri betegséggel élők halálozási kockázatát."
Ezért nagyon fontos, hogy ilyen helyzetben minél kevesebbet tartózkodjunk a szabad levegőn, sok folyadékot fogyasszunk, és kellő mennyiségű antioxidánst vigyünk be a szervezetünkbe (C-vitamin, karotinoidok akár tablettával is, vagy friss gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával). Szemünket, arcunkat, hajunkat is ajánlatos sűrűbben mosni, nedvesíteni.
Emellett rendkívüli módon kell figyelni az érzékeny csoportokra, így a várandós nőkre, a csecsemőkre, az idősekre és a szív-és érrendszeri, vagy légzési-rendszert érintő megbetegedéssel élőkre.
New York covered in smog from Canadian wildfires
Vulnerable New Yorkers have been told to wear masks as the city was shrouded in smoke from wildfires in Canada. New York City had the worst air pollution in the world on Tuesday after smoke drifted south from the province of Quebec. The air quality was "very unhealthy" according to the US Environmental Protection Agency's air quality index.
Magyarországon a háttérszennyezés enyhén megnőhet, illetve a naplementék, napkelték színének változásából lehet következtetni majd a hatásra
A füst Kanadából érkezett, ahol az erdőtűz 3,8 millió hektárnyi területet perzselt fel, és 120 ezer embert kényszerített kiköltözni az otthonából az erdőtűzszezon szokatlanul korai és intenzív kezdetén. „Kanada több régiójában is kontrollálatlan erdőtüzek pusztítanak, melyek a műholdfelvételeken is jól láthatók. Az uralkodó széliránnyal az alacsony és a magaslégkörben egyaránt gyorsan terjed a rendkívül apró (20-200 nanométer átmérőjű) égéstermékekből álló felhő" – mondta el Horváth Zsolt.
Hozzátette, hogy a meteorológiai viszonyok függvényében az apró részecskék néhány nap alatt akár Európát is elérhetik a magaslégkörben fújó erős áramlatok hátán utazva, azonban az USA-ban most tapasztalható jelentős szennyezésnövekedéstől itt nem kell tartani:
„a háttérszennyezés Magyarországon enyhén megnőhet, illetve a naplementék, napkelték színének változásából lehet következtetni majd a hatásra."
A tengerentúlon azonban a rossz levegőminőség valószínűleg a hétvégén is fennmarad, mivel egy kialakulóban lévő vihar várhatóan nyugat felé tereli a füstöt a Nagy-tavakon át, és az Ohio-völgyön keresztül az Atlanti-óceán középső régiójába.
A Kanadai Űrügynökség műholdas felvételeket tett közzé, amelyek abban segítik a hatóságokat, hogy megfékezzék az erdőtüzet. A felvételen láthatóak a leégett növényzet területei (barna), az aktív tüzek (narancssárga) és a füstfelhők:
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?