Az Európa-szerte kipusztulás határára került faj méretes állományát találták meg idén Fertő-Hanság Nemzeti Park területén. Meg is vizsgálták a hörcsögöket, már amelyiket nyakon tudták csípni.
Az egykor mezőgazdasági kártevőként számon tartott, ám mára védett státuszú mezei hörcsögöknek a Dunántúlon szenzációszámba menő állományát fedezték fel idén a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága munkatársai.
A szakemberek összehangolt bevetés során jelölték az aktív hörcsögkotorékokat, majd befogták, és meg is vizsgálták az állatokat, például mérlegelték őket, majd mindet szabadon engedték.
A felfedezés jelentőségét az adja, hogy az európai mezei hörcsög mára a kipusztulás szélére került, és itthon inkább csak az Alföldön gyakori.
A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listáján, ahol súlyosan veszélyeztetett státuszban tartják nyilván, és 2008 óta Magyarországon is védett,
természetvédelmi értéke 25 ezer forint.
A hörcsögök – amelyek “ernyőfajként” fontos táplálékai más védett fajoknak, mint a parlagi sas, a kerecsensólyom, az uhu vagy a molnárgörény – fennmaradására drasztikus hatással van a gépesített intenzív mezőgazdasági technológia, a mezsgyék beszántása, a fokozott vegyszerhasználat – írták a nemzeti park Facebookján, ahol további képek is találhatók:
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A kutatókat is meglepte, hogy mit csináltak a génmódosított hörcsögök
Ne próbáljon meg leitatni egy hörcsögöt, ha nincs türelme
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.