A környezetvédők addig folytatják a küzdelmet, amíg a kormány a teljes fejlesztést újra nem gondolja.
Igazat adott a bíróság a Greenpeace Magyarországnak és a Fertő tó Barátai Egyesületnek abban a perben, amelyet a két szervezet a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatallal szemben indított, amiért az tavaly decemberben meghosszabbította a korábban már felfüggesztett beruházás engedélyét. A Greenpeace közleménye szerint a pénteki tárgyaláson a beruházás környezetvédelmi működési engedélyének visszavonására és új eljárás lefolytatására kötelezte a bíróság a hivatalt.
A két szervezet úgy véli, a kormányhivatal hazai és nemzetközi jogszabályokat is megsértett, amikor a civil szervezetek által megfogalmazott kritikák ellenére kiadta a turisztikai beruházás környezetvédelmi működési engedélyét.
„A bíróság pénteki döntése nagyon fontos közös sikere a Fertőt védő civileknek, de a végső cél továbbra is az, hogy a kormány alapjaiban gondolja újra a terveket, és csak egy sokkal szerényebb, kisebb léptékű turisztikai fejlesztést végezzen, amellyel nem sérül a Fertő tó európai szempontból is kiemelkedő élővilága” – olvasható a közleményben.
A Greenpeace már korábban is támadta bíróságon a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. (SFTFN) turisztikai gigaprojektjét, ugyanis szerintük – és a Magyar Tudományos Akadémia szerint is – természetpusztító a beruházás. Ezt a keresetet a bíróság januárban elutasította, de a Greenpeace a friss ítélet miatt abban bízik: el fogják érni, hogy „a tó partján csak egy helyi igényeket kielégítő, szelíd turizmust biztosító fejlesztést végezzenek úgy, hogy a terület európai szempontból is kiemelkedő élővilága ne sérüljön. Ha sikerül elérni, hogy a projektet ebben a szellemben tervezzék újra, akkor bízhatunk a természet csodálatos öngyógyító képességében, hogy visszafoglalja a korábban elpusztított élőhelyeket”.
Nyáron úgy tűnt, hogy a kormány kiadáscsökkentési intézkedéscsomagja miatt nincs pénz a Fertő tónál tervezett építkezésekre, a projekt azóta a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztériumhoz került. A Fertő tavi beruházásról idén januárban pedig a Szabad Európa írta meg, hogy csaknem 50 százalékkal nagyobb területen engedélyeznék, mint korábban.
Litkai Gergely vicces-szomorú videója a Fertő tóról: Sikerült megszüntetni a természet zavaró jelenlétét
A humorista a NER-es "sikermellényben" mutatja be, milyen pusztítás ment végbe a tónál addig, amíg végül a gazdasági helyzetre hivatkozva leállították a beruházást.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Nemcsak leáll a Fertő tavi beruházás, de felül is vizsgálják
Greenpeace: Úgy tűnik, az utolsó életben maradt békáig nincs gond a Fertő tavi beruházással a bíróság szerint
És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más
Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.