Zhvg Gonda Gréta 2022. október. 16. 14:00

Rossz hír az élelmezés világnapjára: az elmúlt tíz év legnagyobb globális élelmiszerválságával nézünk szembe

Gonda Gréta
Szerzőnk Gonda Gréta

Az ENSZ Élelemzésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) adatai alapján világszerte több mint 800 millió ember éhezik, és ez a szám a háborús konfliktusok következtében meredeken emelkedik. Ráadásul az sem segít a helyzeten, hogy az egekbe szökő élelmiszerárak a legkiszolgáltatottabb helyzetben levő társadalmi csoportokat érintik a legérzékenyebben. Sőt, az sem, hogy a bolygónkon még mindig a megtermelt élelmiszer 31%-a kárba vész - hívja fel a figyelmet a szervezet az élelmezési világnap alkalmából.

Jelenleg legalább olyan súlyos élelmiszersokkal néz szembe a világ, mint tíz évvel ezelőtt, ráadásul az élelmiszer-ellátás bizonytalansága tovább fog romlani - figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A szervezet szerint az élelmiszer-ellátás bizonytalansága több tényező miatt is súlyosbodni fog, mint például az ellátási lánc szűk keresztmetszetei, az ukrán gabonabetakarítás előtt álló akadályok, valamint a magas műtrágya- és energiaárak. A pénzintézet ezért létrehozott egy "élelmiszersokk alapot", ami egy évig lesz elérhető azon országok számára, amelyeknek a fizetési mérlegére az élelmezési bizonytalanság miatt jelentős nyomás nehezedik.

Az éhezők száma egyre csak emelkedik világszerte: a koronavírus-járvány kezdete óta az ENSZ adatai szerint a duplájára nőtt, az elmúlt öt évben pedig az ötszörösére emelkedett az éhínség által sújtott emberek száma. Ráadásul a legújabb ENSZ jelentés szerint egyre rosszabb lesz a helyzet a 19 „élelmezési gócpont” országban, amit a konfliktusok, a szélsőséges időjárás, a gazdasági instabilitás, továbbá a járvány és az ukrajnai háború is csak súlyosbít.

Csü Tong-jü, a FAO főigazgatója szerint „az akut éhínség sok helyen jelent meg és gyorsan terjed világszerte." Ráadásul főként a legszegényebb országokban élőket érinti, akik még a Covid-19-járvány utórezgéseit sem heverték ki. Jelenleg Kelet-Afrikában az elmúlt 40 év leghosszabb aszálya tombol, ami előrejelzések szerint az továbbra is kitart, súlyosbítva a kedvezőtlen időjárás, a gazdasági válság és a konfliktusok összeadódó hatását.

Szomáliában, Etiópiában, és Kenyában a 26 millió főt is elérheti a válságos vagy rosszabb élelmezésbiztonsági helyzetű emberek száma.

 

Szomáliai nő és gyermeke az éhínség elől menekülők szükségtáborában az etióp határnál 2022. szeptember 29-én
MTI / AP/Jerome Delay

Az Afrika szarvát sújtó aszály miatt bevetetlenek maradtak a termőföldek, emberek tömegei veszítették el emiatt a megélhetésüket, ami ráadásul belső konfliktusokhoz vezethet. Mi több, a helyzet által sújtott emberek még elszálló élelmiszerárakkal is szembesülnek. A koronavírus-járvány, az ellátási láncok zavarai és az ukrajnai háború komoly fennakadásokat okoztak az élelmiszer-, üzemanyag- és műtrágyapiacokon – hívta fel a figyelmet a FAO júliusban.

Tovább rontotta a helyzetet, hogy 25 országban a magas élelmiszerárakra exportkorlátozásokkal reagáltak, ami a globális élelmiszer-kereskedelem 8%-át érintette.

Az is nehezítette az élelmiszerellátást, hogy a műtrágya globális átlagára már közel 30 százalékkal emelkedett az év kezdete óta, de a gondok már korábban kezdődtek:

Tavaly egész évben összesen 80 százalékkal drágult meg a termék.

Nem fest fényes jövőt António Guterres ENSZ-főtitkár sem, aki szerint „alultápláltság, tömeges éhezés és éhínség” várhat a következő években emberek tízmillióira – mondta el egy New Yorkban tartott élelmiszer-biztonsági konferencián. Bár Guterres szerint az Ukrajnában ragadt, azonban a háború miatt hozzáférhetetlen gabona exportja valamelyest enyhítene az élelmiszerhiányon, azonban Oroszország „gabonaháborúba” kezdett, amellyel csak tovább súlyosbítja a már eleve éhínség által fenyegetett közel-keleti és afrikai régiók helyzetét.

 

Túry Gergely

Az sem javít a helyzeten, hogy a FAO adatai alapján a globálisan előállított élelmiszerek majdnem egyharmada veszendőbe megy: a pazarlásban a mezőgazdasági termelőknek, a feldolgozóknak, a kereskedelemnek és a háztartásoknak is komoly szerep jut.

Az EU-ban évente mintegy 87,6 millió tonna élelmiszerből válik hulladék, Magyarországon pedig csak a háztartásokban évente körülbelül 600 ezer tonna élelmiszer kerül a szemétbe.

A nemzetközi élelmezési szervezet ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy az élelmiszertermelés és ‑fogyasztás a jelenlegi működésével - amellett, hogy jelentősen hozzájárul a globális válsághelyzetekhez, így például a klímaváltozáshoz -, nem biztosít mindenki számára hozzáférést elegendő és megfelelő minőségű élelemhez.

Hosszabb távon a szakértők szerint az egész élelmiszer-ellátás reformjára lesz szükség, azonban rövid távon az segít a helyzeten, ha a gazdagabb országok minél több pénzt fordítanak az élelmiszerbiztonság megteremtésére és a krízis elhárítására, valamint az, ha az élelmiszerkereskedelmet, a humanitárius szállítmányok célba juttatását és a műtrágyához hasonló létfontosságú termékeket nem érintik a szankciók.

tudatos mindennapok
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.