Még legalább egy hétig fog tartani, amíg a Balti-tenger felszínére jutó gáz áramlását megállítják.
Miután hétfőn a dán és a svéd földrengéskutatók erős lökéshullámokat éreztek az Északi Áramlat vezetéknél, kedden kiderült, hogy szivárog a gáz az Északi Áramlat vezeték víz alatti szakaszán. A Balti-tenger két orosz gázvezetékének szivárgása akkora mértékű üvegházhatású gázkibocsátást okoz, ami éghajlati katasztrófához vezethet, bár még nem világos, hogy mekkora mértékben – írja a Reuters.
Bár egyik csővezeték sem volt üzemben, mindkettő földgázt tartalmazott,
ami pedig nagyrészt - a szén-dioxidhoz képest 28-szorosan éghajlat-módosító, üvegházhatású - metánból áll
– mondta el a hvg.hu-nak Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport éghajlatvédelmi és lakossági égetés projektvezetője.
Bár a Reuters-nek nyilatkozó David McCabe légkörkémikus szerint még „számos bizonytalansági tényező van, amennyiben ezek a csővezetékek meghibásodnak, az éghajlatra gyakorolt hatás katasztrofális, és akár példátlan is lehet" – mondta, hozzátéve, hogy még nem lehet megbecsülni a szivárgás mértékét:
például nem tudni, hogy mekkora a gáz hőmérséklete a vezetékben, a szivárgás sebessége, és az, hogy mennyi gázt szívnak fel a vízben lévő mikrobák, mielőtt a felszínre kerülnek.
A rendelkezésre álló adatokon alapuló "óvatos becslés" szerint azonban a szivárgások következtében együttesen több mint 500 tonna metán került a vízbe, amikor először tört ki, ezután a nyomás és az áramlási sebesség idővel csökkent - mondta Jean-Francois Gauthier, a GHGSat kereskedelmi metánméréssel foglalkozó műholdas cég mérésekért felelős alelnöke. Hozzátette,
ez nagyságrendekkel több, mint a 2016-os Egyesült Államokban történt Aliso Canyon gázszivárgás, ami a csúcspontján óránként körülbelül 50 tonna metánt bocsátott ki.
Ráadásul Dan Jorgensen dán éghajlatvédelmi miniszter szerint legalább egy hétig fog tartani, amíg a Balti-tenger felszínére jutó gáz áramlását megállítják. A Reuters szerint az Északi Áramlat 2 szivárgása nagyjából megegyezhet az olyan közepes méretű városok, mint Havanna vagy Helsinki által egy év alatt kibocsátott szén-dioxid mennyiségével. Sugár Judit arra is felhívta a figyelmet, hogy a gázkrízis miatt egyre többen térnek át a szilárd tüzelésű fűtésre. Ez a szakértő szerint akár emberek millióinak közvetlen, azonnali egészségkárosodásához vezethet a következő időszakban, hiszen a szilárd anyagok elégetése a szén-dioxid mellett sok kormot is juttat a levegőbe, ami további éghajlatváltozást gyorsító hatással is van, és már most is Európában évente 400 ezer idő előtti halálozás okaként tartják számon.
A német környezetvédelmi minisztérium szerint - szemben az azonnali pusztítást okozó olajszivárgással - a gázszivárgás nem jelent jelentős veszélyt a tengeri élővilágra, azonban a Greenpeace kedden aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a halak belekerülhetnek a gázcsóvákba, és megfulladhatnak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Dán és svéd szeizmológusok is erőteljes lökéshullámokat észleltek az Északi Áramlat vezetékei területén
Képeken és videón az Északi Áramlat vezetékeiből feltörő gázszivárgás
„Könyörgöm, higgyétek el, hogy igaz!” – jéghideg dühvel örökítette meg a koncentrációs táborokat Lee Miller fotós
Kate Winslet főszereplésével film készült a modellből lett haditudósító, Lee Miller életéről, aki a frontról és a koncentrációs táborokról is tudósított, odanézett, amikor mindenki más elkapta a tekintetét.