A Fidesz a törvényalkotási bizottságban még megszavazta a módosító javaslatot, a plenáris ülésen azonban külön voksolást kért a témában, és elutasította.
Elutasított javaslat ellen tiltakoznak a környezetvédők, nem vették észre, hogy a háztartási kutak engedélyezésének eltörlését tényleg javasolta a törvényalkotási bizottság, de az Országgyűlés ezt nagy többséggel elutasította. A WWF nevű szervezet – ahogy arról a hvg.hu beszámolt – tiltakozott, amiért a szabályozás fellazítása, az ellenőrzés ellehetetlenítése ösztönzi az ínséges időkben a vízkivételt, és ezt a szakemberek véleményével ellentétben, az utolsó pillanatban csempészték bele egy másról – a „vármegye” elnevezés bevezetésével kapcsolatos változtatásokról – szóló törvényjavaslatba.
Frissítés |
Cikkük megjelenése után a WWF az alábbiakat jelezte szerkesztőségünknek: "Észrevettük. A szóban forgó sajtóközleményt szándékosan a zárószavazás előtt adtuk ki, hátha meggondolják magukat a döntéshozók. Szerencsére meggondolták magukat. Tehát ez egy siker a környezetvédők számára. Mint kifejtették, a bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitáján a javaslatot hétfőn (július 18-án) még megszavazták, vagyis mindenki azt várta, hogy másnap a zárószavazáson is átmegy, "ezért adtuk ki, végső kétségbeesésünkben a sajtóközleményünket".
|
Ez valóban így történt, a törvényalkotási bizottság csütörtökön ezt a szöveget javasolta a vízgazdálkodási törvény módosításaként: „Nem szükséges vízjogi engedély … a háztartási vízigényt kielégítő kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez, ha annak talpmélysége az 50 métert nem haladja meg és az első vízzáró réteget nem éri el.” A bizottság az indoklás szerint megvizsgálta, hogy ez nem sérti-e az Alaptörvényt, és úgy ítélte meg, hogy nem.
Ezután azonban furcsa fordulat következett: az a Fidesz-frakció, amnelynek tagjai a bizottságban megszavazták a javaslatot, a plenáris ülésen külön szavazást kért a kutakat érintő pontokról, és elsöprő többséggel elutasította őket.
A mindössze 9 igen szavazatot a frakcióálláspont megváltozásáról a jelek szerint nem értesült Kósa Lajos és szocialista képviselők adták le.
A témának hosszú története van. Egy 2017-ben benyújtott, de csak 2018 nyarán elfogadott törvényjavaslat, amely 80 méteres mélységig törölte volna el az engedélyeztetést, nem lépett hatályba, mert az Alkotmánybíróság Áder János köztársasági elnök indítványa alapján megsemmisítette a kutakról szóló pontot. Kimondta: azért kell engedélyeztetés, mert a hatóság így tudja nyomon követni, milyen mértékű vízhasználat engedélyezhető anélkül, hogy az a vízkészletet veszélyeztetné. A felszín alatti vizek használata ugyanis csak olyan mértékben fogadható el, amennyiben nem eredményezi azok túlhasználatát.
Ezután, 2018. szeptember 7-én Kövér László házelnök felkérte a törvényalkotási bizottságot „az Alkotmánybíróság határozatának egfelelő módosító javaslat előterjesztésére”, amely azonban ezt nem tette meg – ezért szerepel a régi szöveg még mindig a folyamatban lévő törvényjavaslatok között –, hanem ehelyett nyújtotta be új javaslatként az Alaptörvény-ellenessé nyilvánítotthoz hasonló indítványát. Valaki azonban – talán a kormányból, de ilyenkor kideríthetetlen, hogy ki – ezt mégsem tartotta jó ötletnek, és az elképzelésből végül nem lett semmi.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)
Huszonhárom településen jön vízkorlátozás Budapest közelében
Vízválsággal fizetünk a rezsicsökkentésért, a kormány megoldása erre is az einstand lehet
Cyndi Lauper a HVG-nek: „Szavazni kell minden kis választáson!”
Budapestet is útba ejti búcsúturnéján Cyndi Lauper, hogy elénekelje nekünk is a Girls Just Want to Have Fun-t. Utcazenész korszakáról, a vele egyszerre kezdő Madonnáról és Trump valóságshow-járól is beszélgettünk, amiben az énekesnő szerepelt.