Vízválsággal fizetünk a rezsicsökkentésért, a kormány megoldása erre is az einstand lehet
Államosíthatják a még önkormányzati tulajdonban lévő vízszolgáltató vállalatokat is – értesült a HVG. Ezt lépné a kormány, miután a rezsicsökkentés miatt nem csupán veszteséges az ágazat, de aszályosabb időszakban már a vizet sem tudja mindenütt garantálni.
Kezd visszaütni a közgazdasági elméleteket semmibe vevő politika: a jegybank kamatemelésekkel önti a lelket a forintba, a budai agglomeráció elit negyedeiben pedig lábon kell vinni a vizet a kádba. A solymáriak azt szenvedik meg, hogy az Orbán-kormány 12 éve nem hallgatja meg sem a környezetvédők, sem a közgazdászok érveit.
A forróságban tucatnyi település, köztük a budapesti agglomeráció, a kunsági Túrkeve vagy az észak-alföldi Jászberény együttesen több tízezer lakója kapott ízelítőt abból, mi a következménye annak, ha egy szolgáltatás árát nem a piac alakítja, hanem mesterségesen szabják meg. Ha olcsó a víz, az emberek nyakra-főre nyitják a csapot, locsolják a kertet, töltik a medencét. Az eredmény az, hogy egyszer csak elfogy az utánpótlás.
A jó hír, hogy egyelőre nem a felszín alatti vizek vannak kiapadóban, a rossz hír viszont az, hogy a kormány még mindig nem veszi tudomásul, mi lenne a helyes alkalmazkodás a változó éghajlathoz. Helyette inkább további államosításban gondolkozik.
Dercsényi Péter vízügyi szakember: A solymári vízhiány margójára
Egy évben átlagosan 15-20 napig állnak fenn extrém körülmények, amelyekre fel lehetne készülni. Elsősorban józan megfontolásokkal, elfogadható kompromisszumokkal és szakmai döntésekkel, mondja a Duna Menti Regionális Vízmű korábbi üzemigazgatója, volt solymári polgármester. Vélemény.