Egyre többen gondolják, hogy a Jéger tehető felelőssé a súlyos aszályért.
A jégkármérséklő rendszer, a JÉGER több generátorkezelője halálos fenyegetést kapott, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az érintett körzetekben leállítja a szolgáltatást. A közlemény szerint egyre szélesebb körben terjed az a tévhit, amely szerint a JÉGER tehető felelőssé a Kelet-Magyarországon kialakult súlyos aszályért.
A NAK jelezte, hogy feljelentést tesz a fenyegetőzők ellen.
Ahogy a héten megírtuk, hiába bizonygatja az agrárkamara meteorológusokra, szakértőkre hivatkozva, hogy a berendezésnek semmi köze a keleti országrészben kialakult áldatlan állapotokhoz. Azt gondolják, hogy amikor a viharfelhők közeledtével országszerte beindítják a talajgenerátorokat, majd 2–3 kilométer magasra lövik a felhőkbe az ezüst-jodidot, ennek hatására a Dunántúlon esik az eső, de a felhők csapadék nélkül érkeznek az Alföldre.
Nekimentek a gazdák az agrárkamarának egy összeesküvés-elmélet miatt
A jégkármérséklő rendszert hibáztatják az aszályért a gazdák, hiába bizonygatja a kamara meteorológusokra, szakértőkre hivatkozva, hogy a berendezésnek semmi köze a keleti országrészben kialakult áldatlan állapotokhoz. Egyre több helyen a Jéger leállítását követelik.
Szakértők már többször is cáfolták az összeesküvés-elméletet, többeknek mégis a meggyőződése, hogy pont a berendezések négy évvel ezelőtti telepítése óta vált esik lényegesen eltérő mennyiségű csapadék az ország dunántúli és keleti részében.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara most ismét jelezte, hogy a jelenlegi extrém aszály globális időjárási viszonyokra vezethető vissza; a rendkívüli csapadékhiány nemcsak Magyarországon, hanem Európa számos más országában is problémát okoz – ott is, ahol nem működik jégkármérséklés.
A jégkármérséklő rendszerrel a NAK számításai szerint évi több tízmilliárd forint kár előzhető meg. 2017-ben, az utolsó évben, amikor még nem működött az országos lefedettségű rendszer, 72 ezer hektárnyi mezőgazdasági jégkárt jelentettek be a gazdálkodók. Ezzel szemben 2021-ben 39 ezer hektár érintettségéről számoltak be.
Orbán: Hét szűk év felé tart a világ
A miniszterelnök Nemzeti Közszolgálati Egyetem tisztavatási ünnepségén azt mondta: az a kormányzat, amelyik nem képes szavatolni az élet és a vagyon biztonságát, elveszti a jogot, hogy a polgároktól együttműködést várjon.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Leállított szökőkutak, betiltott hajmosás, vödrök vészhelyzetre: így küzd Európa a vízhiánnyal
A hazai szükségleteket fedezi a búzatermés, de külföldre sokkal kevesebb jut
Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége
Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.