Ausztrália keleti partvidékét az elmúlt 18 hónapban többször is elöntötte az árvíz.
Több ezer embert szólítottak fel otthonaik elhagyására hétfőn Sydney hatóságai, miután a három napja tartó súlyos esőzések nyomán a megduzzadt folyók nagy földterületeket öntöttek el.
Carlene York, az állami katasztrófavédelmi szolgálat egyik tisztségviselője a gátak túlcsordulására figyelmeztetett. A szolgálat egyébként összesen mintegy 32 ezer ember figyelmét hívta fel a veszélyre Új-Dél-Wales államban, ahol az előrejelzések szerint az özönvízszerű esőzések még legalább 24 órán át folytatódhatnak.
Nagy mennyiségű víz ömlött ki a nyomás alatt álló Warragamba-gátnál, amely a város nagy részét ivóvízzel látja el. A mentőszolgálatok azt közölték, hogy vasárnap este óta több mint 80 embernek nyújtottak segítséget.
FLOOD WATCH: NSW residents on the coast between Newcastle and Batemans Bay have been warned wild weather conditions are likely to WORSEN in the next 24 hours as floods hit the east coast once more.
— 9News Sydney (@9NewsSyd) July 3, 2022
MORE INFO: https://t.co/xdIg7IylYt#NSWFloods #9News pic.twitter.com/4FWzeIl84N
Hétfő reggelre a folyó iszapbarna vize tóvá változtatott egy nagy területet Sydney délnyugati külvárosában, Camdenben. A televíziós felvételeken utak tűntek el a víz alatt, és lakókocsik álltak a vízben, amelyek közül legalább egy az oldalára borult.
Sydney partjainál a mentők egy 150 méter hosszú teherhajón próbálnak segíteni, amelynek fedélzetén a legénység 21 tagja tartózkodik, ám a mentést egyelőre biztonsági okokból elhalasztották.
Ausztrália keleti partvidékét az elmúlt 18 hónapban többször is elöntötte az árvíz. Márciusban a heves viharok okozta árvíz pusztított Sydney nyugati részén, többen meghaltak.
A tudósok szerint a bolygó felmelegedésével nő a légkör több vízgőztartalma, ami növeli a heves esőzések kockázatát. Ez a csapadék, más tényezőkkel, például a területrendezéssel együtt, egyre több árvíz kialakulásáért felelős.
A 2021. márciusi sydney-i árvizekről szóló kutatás szerint a 21. század végére 80 százalékkal gyakrabban fordulnak majd elő hasonló események a város környékén – mondta Kimberley Reid, a Melbourne-i Monash Egyetem légkörkutatója.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Miért nincs fegyver minden hezbollahosnál? Videóriport a háborús Libanonból
Izrael háborúja Libanonból nézve a legbizarrabb. Libanon megosztottabb, mint Magyarország, és veszélyesebb, mint Ukrajna. A helyszínen úgy tűnt: Izrael akkor is nagyot veszíthet itt, ha nyer. Földes András videóriportja.