A PET-palackok 70 százalékát nem hasznosítják újra, a Greenpeace változást követel.
Egy 40 ezer PET-palackból álló bálát helyezett el a Greenpeace Palkovics László, környezetvédelemért és hulladékgazdálkodásért felelős miniszter székhelye, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) épülete előtt. A műanyaghulladékból álló csomag mellett a TIM képviselőinek egy 55 ezer ember aláírásával ellátott petíciót is átadtak, melyben azt követelik, a kormány tegye kötelezővé az eldobható italcsomagolások teljes körű újrahasznosítását, illetve kötelezze a gyártókat és forgalmazókat a visszaváltható, újratölthető csomagolásra legkésőbb 2026-ig.
Csak így lehetne megakadályozni a nyersanyagpazarló szemétáradatot, ma ugyanis Magyarországon negyedóra alatt 40 ezernél is több PET-palack fogy el, és évente legalább másfél milliárd műanyag palack kerül forgalomba. 70 százalékukat soha nem hasznosítják újra, ezek lerakókban, égetőkben, folyómedrekben, vagy akár a tengerben végzik. Lebomlási idejük 450 év is lehet – írja a szervezet a közleményében.
Emlékeztetnek: csaknem másfél éve fogadta el a parlament a kötelező italcsomagolás-visszaváltási díjról szóló jogszabályokat, ám azóta sincs semmi hír a megvalósításról, és egy a napokban benyújtott, de még el nem fogadott módosító javaslat szerint a bevezetés határidejét is kitolnák 2023-ról 2024-re.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú
„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.