Élhetünk fenntarthatóan lemondás nélkül? Van értelme egyáltalán tenni a környezetbarátabb hétköznapokért a szennyező nagyvállalatok és tétlen kormányok mellett? Többek között ezekről is kérdeztük a zCast adásában Dr. Lelkes Orsolyát magyarul most megjelent könyve, a Fenntartható hedonizmus nyomán.
„Alapvető gond van a fejlődési modellünkkel. Jelenleg egyetlen olyan ország sincs a Földön, amelyik megfelelne annak a két alapkritériumnak, hogy ökológiailag fenntartható, tehát a planetáris határokon belül van az erőforrás-felhasználása, és hogy ezzel egy időben egy szociális minimumot tudna biztosítani minden állampolgárának. Ez egy érdekes paradox” – mutat rá Dr. Lelkes Orsolya közgazdász, társadalomkutató, képesített coach és pszichodráma vezető, az ENSZ égisze alatt működő nonprofit kutatóintézet, a bécsi European Centre for Social Welfare Policy and Research korábbi igazgatóhelyettese. A beszélgetés apropóját az adta, hogy a HVG Könyvek gondozásában most jelent meg magyarul is a könyve, a Fenntartható hedonizmus.
Orsolya szerint ezeket az alapkritériumokat se a technológia, se a társadalmi fejlődés fényében sem tudjuk teljesíteni. Elgondolkodtatónak tartja még az elit viselkedését, a jachtokat, a magánrepülőket és a nagyon magas erőforrás-felhasználású jómódot – továbbá azt, hogy mások mennyire tartják ezt a fajta életmódot követendő példának.
A szakértő teljesen érthetőnek tartja, hogy szükség van egy rendszerszintű változásra, kiemelt szerepük van a nagyvállalatoknak, a kormányoknak és a kormányközi megállapodásoknak. „Szükség van egy új rendszerre. Szükség van a korrekcióra. De miért is következne be ez a korrekció, ha mi nem várjuk el a döntéshozóktól?” – veti fel a kérdést az egyéni felelősségvállalás és az egyéni cselekedetek kapcsán. A Fenntartható hedonizmus szerzője szerint fontos, hogy a klímaváltozás kapcsán is tudatosuljon bennünk, fontos, kiket választunk meg, és hogy milyen cégektől vásárolunk. Persze sok a rutin és a megszokás abban, milyen döntéseket hozunk.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/c4a3b91c-b342-426a-b7d5-1ef333cb7247.jpg)
Itt találhatja meg a könyvet.
A zCast legújabb adásában a könyvírás fortélyai mellett többek között arról is szó esik, hogy kihátrálhatunk-e a túlfogyasztásból, mennyire értelmezzük félre a jólétet és a jóllétet, továbbá, hogy áttörte-e már a plafont a mainstream közgazdaságban a klímaválság és a fenntarthatóság égető szüksége, vagy olyan alternatív, „kisebb” irányzatok, mint például a nemnövekedés?
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)
zCast: Ne pakoljunk fel napelemeket, amíg azt sem tudjuk, hogyan kell rendesen szellőztetni
zCast: Elég környezettudatos vagyok, ha csak beszélek róla?
Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk
Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.